вторник, септември 02, 2014 Скопје 19:03

Македонија

Полициска цензура

Полицијата наместо да им помага на новинарите, ја попречува нивната работа, па дури и принудно им одзема и им брише материјали, со што го крши уставно загарантираното право на слободно информирање. Дека никој нема да одговара за насилничкото и незаконско однесување на одредени полицајци кон новинарите, индиректно потврди и портпаролот Иво Котевски, кој изјави дека немало таква пријава. Се поставува и прашањето што сакаше полицијата да сокрие на синоќешните нереди во Ѓорче Петров?

Навреди, расправии и принудно бришење на снимените материјали на новинарите од Радио Слободна Европа, НОВА ТВ и Фокус од страна на полицијата. Со ова се соочиле колегите што вчера известуваа од протестите во скопската населба Ѓорче Петров.
Со многу висок тон и речиси насилно почнаа од нас да бараат да ги избришеме сами снимките. Една од колешките ја турнаа, мене ме влечеа за рака, не навредуваа. Јас одбив да ги избришам снимките, не ја дадов камерата, при што едниот од полицајците насилно ми ја одзема и почна самиот да брише.


Новинарката Сашка Цветковска објаснува дека тие прво ги прашале полицајците дали може да снимаат за што добиле дозвола, но оти до проблемот дошло кога почнале со приведување на дел демонстранти.

„Со многу висок тон и речиси насилно почнаа од нас да бараат да ги избришеме сами снимките. Една од колешките ја турнаа, мене ме влечеа за рака, не навредуваа. Јас одбив да ги избришам снимките, не ја дадов камерата, при што едниот од полицајците насилно ми ја одзема и почна самиот да брише. Поради тоа имавме мала препирка, јас се обидов повторно да си ја вратам камерата, но тоа ништо не смени. Тие ги избришаа матријалите на сите тројца новинари“, вели Цветковска.

Доцна синоќа портпаролот на Министерството за внатрешни работи Иво Котевски тврдеше дека немале пријава за таков инцидент.

„Освен тие информации кои не знаеме дали се точни и од каде произлегуваат кои излегоа по некои медиуми до полицијата нема стигнато никаква пријава или претставка за полициското работење на терен“, рече Котевски
x

Но, според членот на Хелсинишкиот комитет за човекови права, Воислав Стојановски, полицијата не смеела да ги брише снимките на новинарите бидејќи правото на информирање е загарантирано и со Уставот.
Од страна на полицијата преку нивните активности преку нивните активности на одземање на видео и аудио матријали флагрантно е прекршен членот 16.


„Од страна на полицијата преку нивните активности преку нивните активности на одземање на видео и аудио матријали флагрантно е прекршен членот 16 и на ова полицијата воопшто немаше никакво право“, оценува Стојановски.

Претседателката на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници Тамара Чаусидис вели дека новинарите не се само изложени на забрана за информирање туку и на недоличен третман.

„Полицијата постојано носи некакви внатрешни правници и регулативи што се дизајнирани токму за намалување на правото на пристап до информации. Ова не е првпат новинарите да бидат изложени за забрана за снимање, за фотографирање и регистрирање на настани за кои постои голем јавен интерес“, вели Чаусидис.

Таа додава и дека за овој настан ќе ја информираат и меѓународната федерација на новинари.

Од Здружението на новинари, пак, велат дека побарале писмено објаснување од Министерството за внатрешни работи и дека од таму им одговориле дека нема пријавено таков инцидент.

Инаку и повеќето снимки што синоќа по протестите беа објавени на интернет каналот Јутјуб веќе не се достапни за гледање.
Овој форум е затворен
Редење на коментари
Коментирајте
     
Име: nezabegan Град: Skopje
30.05.2014 12:19
+0 / -0

Сакав нешто да кажам, ама не смеам.....

Име: Даме Македонски
22.05.2014 13:05
+0 / -1
Шмрц, шмрц, соросоидска жалопојка - цензурааааа!

Нема фајде народов од вас - мрзливци невидени. Сеа се надевате дека преку немири ќе дојдете на власт.

Дури не се промените и да му докажете на народот дека поише ќе му пружите отколку екипата на Груевски, ќе си пишувате вакви жалопојки.

Име: nezabegan Град: Skopje
22.05.2014 12:56
+0 / -0
Полициска држава. Тоа ти е тоа. МВРО-ДРПМНЕ.

Име: Анонимен
21.05.2014 21:24
+1 / -0
Затоа има аматерски снимки од граѓани.

Име: бандит
21.05.2014 16:35
+0 / -0
Абе како не вие срам да зборите вакви глупости.Зашто никој не кажува дека на луѓето им е одземено правото на слободно движење како може некој во 21век да кажува кој кај смее да оди.е

Слушајте не:

Најпосетени

Мултимедиа

Вашата JavaScript е исклучена или имате стара верзија на Adobe Flash Player.Спуштете ја новата верзија на Flash player.
Светот на РСЕ 02.09.2014i
|| 0:00:00
...
 
🔇
X
02.09.2014
ТВ Вести од Регионот на Радио Слободна Европа
Видео

Видео Светот на РСЕ 02.09.2014

ТВ Вести од Регионот на Радио Слободна Европа
Видео

Видео Светот на РСЕ 01.09.2014

ТВ Вести од Регионот на Радио Слободна Европа
Видео

Видео По воздушен напад во Ирак

Градот Ал Гарма во ирачката провинција Анбар беше цел на воздушен напад од страна на владините сили кои се борат против милитантите на Исламската држава. Притоа биле урнати многу куќи во градот. Радио Слободен Ирак
Видео

Видео Од неорганизирани млади до понизни граѓани

Неорганизираноста на средношколците и на студентите се рефлектира и понатаму во животот, па ако тие во образовниот процес биле со наведната глава, и понатаму во животот ќе бидат граѓани со наведната глава, вели Марјан Забрчанец, извршен директор на Младинскиот образовен форум.
Фотогалерија

Фотогалерија Десет години по трагедијата во Беслан

На 1 септември 2004 година чеченски и ингушетски милитанти влегоа во основното училиште во Беслан во руската република Северна Осетија. Тие два дена држеа во заложништво 1100 деца, учители и родители. За нивно ослободување бараа повлекување на руските сили од Чеченија. Во престрелките со руските специјални сили загинаа над 330 заложници. Една деценија потоа дописникот Том Балфорт и фотографот Дијана Маркосијан престојуваа во Беслан.
Повеќе