вторник, јули 22, 2014 Скопје 11:17

Македонија

Рампа и ловиште на Пелистер

Еколошката такса за посетителите на националниот парк Пелистер се одложува. Дополнително, според најновите измени во Законот за ловство, во националните паркови се предвидува воведување на ловишта.

Националниот парк Пелистер.
Националниот парк Пелистер.
Се одлага наплатата на еколошка такса за посетителите на националниот парк Пелистер, иако првично се најавуваше дека ќе започне од ноември годинава. Таксата ќе се наплаќа според измените на Законот за заштита на природата, а првите цени кои се споменуваат се 30 денари по лице, 50 денари за возило, за редовни посетители 1000 денари годишно.
Не да се наплаќа влезот во националниот парк туку на деца, млади, пензионери, вработени да им се овозможи да имаат постојан превоз.

Планинарите со поделено мислење на оваа тема. Едни не ја прифаќаат оваа мерка, а други сметаат дека ова ќе значи поголема заштита на паркот.
x

„Не знам како ќе биде решено тоа. Сите национални паркови треба да се заштитат. Начинот на плаќање треба да се усогласи со некои процедури. Ние како планинари ја чуваме планината и сме совесни, но некој што доаѓа првпат, не знам како ќе се однесува“, вели Стевче Танчевски.
Тоа нè загрижува зашто во националните паркови е забранет секаков лов. Меѓутоа, ќе се направи на организиран начин.

„Не да се наплаќа влезот во националниот парк туку на деца, млади, пензионери, вработени да им се овозможи да имаат постојан превоз, за невработените и бесплатен превоз за што почесто да можат да престојуваат на Пелистер“, вели Томислав Зиновски.

Директорот на националниот парк, Амет Аџиу, вели дека средствата ќе се вложуваат во заштита и унапредување на Пелистер.

„Рампата точно дека е непопуларна мерка, меѓутоа цените што предвидуваме да ги примениме, 1000 денари годишно за редовните посетители, тоа е 3 денари дневно не треба да е пречека некој да дојде на Пелистер. Ќе се заложиме постепено. Ќе почнеме прво со наплата за паркирање. Но, сите тие средства планираме повратно да ги вложиме за паркот Пелистер“, вели Аџиу.

Новина е и тоа што според најновите измени во Законот за ловство, во националните паркови се предвидува воведување на ловишта. Планинарот Зиновски реагира:

„Тоа првпат слушам, како може лов во национален парк?“, прашува тој.

Директорот на паркот, Аџиу вели дека се затекнати.

„Тоа нè загрижува зашто во националните паркови е забранет секаков лов. Меѓутоа, ќе се направи на организиран начин, ќе се одредат простори, одредени резервати без да има последици за дивечот. И ние сме затекнати со оваа состојба“, вели Аџиу.
Овој форум е затворен
Коментирајте
     
Нема коментари во овој форум. Бидете први и дадете коментар.

Слушајте не:

Најпосетени

Мултимедиа

Вашата JavaScript е исклучена или имате стара верзија на Adobe Flash Player.Спуштете ја новата верзија на Flash player.
Проруските бунтовници ги предадоа црните кутииi
|| 0:00:00
...
 
🔇
X
22.07.2014
Лидерот на бунтовниците Александар Бородај ги предаде две црни кутии од авион кој беше соборен над источна Украина на малезиски експерти. Двете страни потпишаа протокол за финанлизирање на процедурата на предавање.
Видео

Видео Проруските бунтовници ги предадоа црните кутии

Лидерот на бунтовниците Александар Бородај ги предаде две црни кутии од авион кој беше соборен над источна Украина на малезиски експерти. Двете страни потпишаа протокол за финанлизирање на процедурата на предавање.
Видео

Видео Светот на РСЕ 21.07.2014.

ТВ вести од регионот на Радио Слободна Европа
Видео

Видео Израелски тенкови ја гранатираат Газа

Израелски тенкови денеска (21.07.2014) гранатираа цели во Газа. Речиси две недели трае израелската офанзива против Хамас и нема сигнали за смирување и покрај меѓународните повици за примирје.
Видео

Видео Експерти на ОБСЕ на местото на падот на малезискиот авион

Специјална група на ОБСЕ пристигна во село Грабово на истокот на Украина кај местото на остатоците на малезискиот авион кој на 17 јули беше соборен со ракета земја воздух. Притоа загинаа сите 298 патници и членови на екипажот.
Фотогалерија

Фотогалерија По падот на Малезискиот патнички авион

На 17 јули светот беше шокиран од веста дека авион на Малезија Ерлајнс на летот Амстердам Куала Лумпур бил, како што се верува, соборен со ракета над источна Украина. Авионот падна во регион под контрола на проруските сепаратисти. Сите 283 патници и 15 членови на екипажот загинаа.
Повеќе