вторник, септември 02, 2014 Скопје 11:04

Македонија

Лекарите од Клинички протестираа половина час

Лекари од Клиничкиот центар во Скопје одржаа получасовен протест поради новиот модел за пресметување на платите. За утре е најавено продолжување на преговорите на синдикалните претставици со министерот за здравство Никола Тодоров.

Протест на лекарите во Клиничкиот центар во Скопје.
Протест на лекарите во Клиничкиот центар во Скопје.
Ако се воведе принципот на конкурентност меѓу лекарите, секој ќе тера бројки и нема да се внимава на квалитетот на услугата, реагираат докторите од Клиничкиот центар кој одржаа предупредувачки протест за време на получасовната пауза.
На секоја клиника, во секоја амбуланта, во секоја операциона сала има оставено дежурен доктор, кој ќе внимава на тој дел и ќе се погрижи за сите пациенти за кои во овие половина час ќе има потреба.
Од генерален штрајк секако не се откажуваме, повторно сме во правна процедура за тоа, доколку не се постигне договор со Министерството за здравство.

Дел од пациентите го подржуваат протестот на медицинските работници.

„Јас сум пациент, дваесет и кусур години сум дијабетичар и јас не би се чувствувала пријатно некој да ме брои како предмет. Јас не сум кутија, па денеска да кажат избројавме 50 кутии, утре 60 и ќе ги наградиме оние кои избориле најмногу кутии.“

​Судот во Скопје претходно донесе одлука за времено одложување на генералниот штрајк на лекарите во Клинички центар. Претседателот на Клиничкиот синдикат доктор Дејан Ставриќ изрази задоволство од интересот на колегите кои излегоа на протестот.

„На секоја клиника, во секоја амбуланта, во секоја операциона сала има оставено дежурен доктор, кој ќе внимава на тој дел и ќе се погрижи за сите пациенти за кои во овие половина час ќе има потреба. Од генерален штрајк секако не се откажуваме, повторно сме во правна процедура за тоа, доколку не се постигне договор со Министерството за здравство.“

Професор Викторија Чаловска од клиниката за ентерохепатологија, вели дека ако докторите почнат меѓусебно да си превземаат пациенти, тоа максимално лошо ќе се одрази на пациентите.

„Ние имаме и други димензии на нашата работа, наставна и научна. Каде ќе го остваруваме тој сегмент од нашата работа, ако бркаме само пациенти.“
Предупредувачки протест на лекаритеi
|| 0:00:00
...
 
🔇
X
24.09.2012
Ако се воведе принципот на конкурентност меѓу лекарите, секој ќе тера бројки и нема да се внинмава на квалитетот на услугата, велат докторите
Моите колеги покажаа дека се достоинствени и дека немаат стравови, вели доктор Снежана Георгиева од клиниката за гинекологија.

„Ако сите овие лекари престанат да работат, што ќе се случи? Не сакам да звучи како закана. Овие лекари вршат многу работа, а тоа треба да се почитува. Јас не знам како може да не го почитуваат тоа?“.

Синдикатот ги продолжува преговорите со Министерството за здравство околу предложеното ново пресметување на платите на лекарите и буџет кој диктира број на интервенции, број на операции кои една установа може да ги изведе.​
Овој форум е затворен
Коментирајте
     
Нема коментари во овој форум. Бидете први и дадете коментар.

Слушајте не:

Најпосетени

Мултимедиа

Вашата JavaScript е исклучена или имате стара верзија на Adobe Flash Player.Спуштете ја новата верзија на Flash player.
Светот на РСЕ 01.09.2014i
|| 0:00:00
...
 
🔇
X
01.09.2014
ТВ Вести од Регионот на Радио Слободна Европа
Видео

Видео Светот на РСЕ 01.09.2014

ТВ Вести од Регионот на Радио Слободна Европа
Видео

Видео По воздушен напад во Ирак

Градот Ал Гарма во ирачката провинција Анбар беше цел на воздушен напад од страна на владините сили кои се борат против милитантите на Исламската држава. Притоа биле урнати многу куќи во градот. Радио Слободен Ирак
Видео

Видео Од неорганизирани млади до понизни граѓани

Неорганизираноста на средношколците и на студентите се рефлектира и понатаму во животот, па ако тие во образовниот процес биле со наведната глава, и понатаму во животот ќе бидат граѓани со наведната глава, вели Марјан Забрчанец, извршен директор на Младинскиот образовен форум.
Фотогалерија

Фотогалерија Десет години по трагедијата во Беслан

На 1 септември 2004 година чеченски и ингушетски милитанти влегоа во основното училиште во Беслан во руската република Северна Осетија. Тие два дена држеа во заложништво 1100 деца, учители и родители. За нивно ослободување бараа повлекување на руските сили од Чеченија. Во престрелките со руските специјални сили загинаа над 330 заложници. Една деценија потоа дописникот Том Балфорт и фотографот Дијана Маркосијан престојуваа во Беслан.
Видео

Видео Светот на РСЕ 29.08.2014

ТВ Вести од Регионот на Радио Слободна Европа
Повеќе