недела, мај 01, 2016 Скопје 09:58

  Политика

  Игор Јанев, професор по меѓународно право

  "Целиот процес треба да се прекине. Треба да се побара советодавно мислење преку Генералното собрание на Обединетите нации, дали преговорите се легални и дали референцата е легална." вели професор Јанев во интервју за Радио Слободна Европа.

  x
  Можна ли е скорешна разврска на македонско грчкиот спор за името? Вашингтон и Брисел инсистираат на конечно затворање на проблемот. Скопје и Атина на ваквиот притисок засега само искажуваат спремност за изнаоѓање на решение. Колку се по зачестените барања на меѓународните фактори можат да резултираат со успех во преговрачкиот процес, го прашавме професорот по меѓународно право од Институтот за политички студии во Белград Игор Јанев.

  „Мислам дека нема ништо да се постигне со притисок и мислам дека како и досега нема да резултира со никакви резултати. Тука се работи за еден мултилатерален проблем што треба да се решава во Обединетите нации преку советодавната јурисдикција на Меѓународниот суд за правда. Мислам дека Македонија во Септември треба да покрене акција за да добие советодавни мислење за тоа дали дополнителните услови за Македонија специфични за нејзиниот прием се во согласност со повелбата на Обединетите нации “ .

  Јанев во неколку наврати соработуваше со претставници на македонската дипломатија, а беше и специјален советник на министерот за надворешни работи Слободан Чашуле

  Дали сметате дека актуелното раководства па и предходните власти имале и имаат искрени намери да се реши овој спор?

  До извесна мерка тие имале искрени намери, меѓутоа тие не знаеле дека треба да се побара разврска во Обединетите нации. Значи, не го сфаќале проблемот. Тие сметале дека проблемот има билатерална природа и од таа гледна точка тие постојано преговарале за нешто што е грешка од Обединетите нации. Ние сме ставени во еден преговрачки процес кој може да трае бесконечно.

  Се сугерира најдоцна до Јуни, до крајот на Шпанското претседавање со ЕУ да се затвори ова прашање. Колку се реални шансите овој проблем да добие свој крај?

  Јас мислам дека тие нема да постигнат никаков ефективен прогрес, Тие „црвени линии“ се многу одалечени. Мислам дека до крајот на Јуни тоа нема да може да се случи од прости причини што тој проблем се расплинуваи и на другите аспекти. Тука не се работи само за правен идентитет туку за културни и други аспекти од национален интерес.

  Како ги оценувате изјавите и пораките од евродипломатите дека доколку во скора иднина нема решение можно еполитичка дестабилизација?

  Мислам дека нашата дипломатија е пасивна и не може да го објасни мултилатералниот карактер на целиот проблем и заради тоа добиваме вакви пораки. Затоа и тие сега сакаат да побрзаме со решение. Меѓутоа, од друга страна Грција може да не условува. Затоа целиот процес треба да се прекине. Треба да се побара советодавно мислење преку Генералното собрание на Обединетите нации, дали преговорите се легални и дали референцата е легална.

  Во меѓународниот суд за правада се одвива судска постапка која Македонија ја покрена против Грција поради прекршувањето на времената спогодба од 95-та година. Што македонинја ќе добие ако претпоставувме хипотетички дека одлуката ќе бдие на наша страна?

  Доколку донесе било каква пресуда во полза на Македонија нема да доенсе никаква обврска за Грција понатаму да не не блокира. И од таа гледна точка пресудата би била многу значајна меѓутоа нема да го реши основниот проблем
  Овој форум е затворен
  Редење на коментари
  Коментирајте
       
  Име: LJUPCO Град: SKOPJE, REP. MAKEDONIJA
  03.03.2010 10:47
  +0 / -0
  OCEKUVAV PROF.JANEV DA DADE POTEMELNO OBJASNUVANJE VO NEKOI OD ODGOVORITE. VEROJATNO TREBA PROSTOR. NO, OKOLU NEGOVATA TEZA ZA VRAKANJE NA PROCESOT VO OON IMA POSTAPKA. POSTOI PRIVREMEN DOGOVOR I GOLEM BROJ DRUGI BILATERALNI DOKUMENTI KOI PROIZLEGUVAAT OD OVOJ DOGOVOR. TREBA DA SE SOOPSTI NA PRVATA STRANA DEKA VTORATA STRANA BARA OTKAZUVANJE NA PRIVREMENIOT DOGOVOR. OD TOJ MOMENT DOGOVOROT KE IMA VAZNOST SAMO EDNA GODINA. POSLE TOA KANCELARITE ZA VRSKI (VKUPNO 4 -SKOPJE I ATINA I BILOLA I SOLUN) TREBA DA SE ZATVORAT, PRESTANUVA DA VAZI DOGVOOROT ZA CIRKULACIJA NA LUGE I STOKI ZA I OD GRCIJA, TRANZIT I SL.KE SE VOVEDAT VIZI POVTORNO (KAKO KE SE ODVIVA TOA E NEIZVESNO). NAPRAVENA LI E OD PROF.JANEV ANALIZA STO TOA KE ZNACI. IMAME LI MOZNOSTI DA GO PODNESEME TOA KAKO DRZAVEN SISTEM KAKO EKONOMIJA.

  Име: Branko Град: Avstralia
  23.02.2010 15:07
  +0 / -0
  koga starite velele"Tele se uci a ne Govedo"ne zgresile ova nasite politicari,se politicari od ulica,i nema sto poveke da se ocekuva od niv.Tie odamna ja pobrkale rabotata so ovie nametnati pregovori ili kako sto veli poranesniot predsedatel na Makedonija kitro Gligorov razgovori,a jas bi go prasal sto pak Nie kako Republika Makedonija dobivame so ovie 20godisni razgovori,se razbira NISTO.Nie samo gubime i namesto problemot da go resime vo OON kade i sto nastana Nie razgovarame?Pregovarame so sekogo sekoj saka da ni bide KUM.VO OON do sega ke se resese prasanjeto bidejki se e cisto kolku e nelegalno primanjeto na nasata drzava vo clenstvo na OON,i malite deca ke go razberat toa sto go pisuva vo taka da go narecam ustavot na OON kade pravilata za priem na nov clen na OON se ISTI za SITE,taka da e jasno kako den deka nie sme nelegalno primeni za clen vo OON i toa treba da se ponisti i da bideme primeni so imeto koe sto nie sme si go izbrale a toa e Republika Makedonia ili na angliski Republic Of Macedonia ne moze sega mu teknalo na nekoj da ne prekrstuva.Baranjeto za prekrstuvanje od strana na grcija e da si go legalizira okupiranjeto na 51% od Makedonskata teritorija i ne mozam da svatam zosto dosega javno nitu eden politicar iod Makedonija toa go nema kazano na nekoja press konferencija gospoda zarem se plasite da ja kazete VISTINATA????

  Избор на уредникот

  Радио програма