сабота, август 23, 2014 Скопје 05:32

Македонија

Дом за стари лица во Куманово

Домот за стари лица „Зафир Сајто“ од Куманово по уреденоста на просторот, односот на персоналот со штитениците и по организираноста на нивното време, е еден од подобрите во државата.

Куманово Куманово
x
Куманово
Куманово
Домот за стари лица „Зафир Сајто“ од Куманово по уреденоста на просторот, односот на персоналот со штитениците и по организираноста на нивното време, еден е од подобрите во земјава. Капацитетот е предвиден за 160 лица,а нив ги има од Куманово и од околината,но и од Скопје, како и од останатите делови од земјава. Штитениците кои со години живеат во домот не го кријат задоволството од престојот. Тие другаруваат меѓусебе, си ги раскажуваат сеќавањата од минатото, а не им недостасува ниту внимание од стручните екипи.

„Штом немам каде-задоволна сум.“
Некогаш не носат по манастирите. Јадење, пиење, секогаш е добро


„Можам да кажам дека директорката, сестрите, социјалката, негователките, сите се добри.“

За разубавување и за разбивање на монотонијата и едноличноста на деновите во домот често пати штитениците одат на еднодневни излети.

„Некогаш не носат по манастирите. Јадење, пиење, секогаш е добро.“

Подготвувањето на трите оброци е усогласено со критериумите воспоставени од лекарите.
Во кумановскиот Дом за стари лица функционира и геријатриско одделение во кое особено внимание им се посветува на тешко болните и неподвижните лица, вели директорката Мирјана Атанасовска.

„Минатата година имавме недостиг од сместувачки капацитет. Едниот од павиљоните го преуредивме и го опремивме за Геријатриско одделение, бидејќи имавме потреба за сместување на неподвижни лица. Минатата година тоа го реализиравме.“
Општа нега, здравствена заштита со набавување на лекарствата и 24 часовна лекарска нега


Атанасовска додава дека заинтересираноста за кумановскиот Дом за стари лица е голема,така само од Скопје моментно има 25 лица.Во Домот за штитениците е обезбедена:

„Општа нега, здравствена заштита со набавување на лекарствата и 24 часовна лекарска нега.“

Цената за целомесечен престој е 9 илјади и 600 денари.
Она по што овој дом се разликува од повеќето институции од ваков вид во државава,е тоа што за штитениците често се организираат театарски претстави, посети и програми подготвувани од децата од Детската градинка „Ангел Шајче“, од основците и средношколците,но и од невладините активисти. На крајот од летото штитениците се подготвуваат да го посетат Крушево.
Овој форум е затворен
Коментирајте
     
Нема коментари во овој форум. Бидете први и дадете коментар.

Слушајте не:

Најпосетени

Мултимедиа

Вашата JavaScript е исклучена или имате стара верзија на Adobe Flash Player.Спуштете ја новата верзија на Flash player.
Светот на РСЕ 22.08.2014i
|| 0:00:00
...
 
🔇
X
22.08.2014
ТВ Вести од Регионот на Радио Слободна Европа
Видео

Видео Светот на РСЕ 22.08.2014

ТВ Вести од Регионот на Радио Слободна Европа
Видео

Видео Протести против Монструм

Стотина луѓе и денеска (22.08.) протестираа во Скопје поради незадоволство од пресудите во случајот Монструм.
Видео

Видео Рускиот хуманитарен конвој во Украина

Десетици камиони од рускиот конвој со хуманитарна помош влегоа во источна Украина по еднонеделно чекање на границата. Москва го обвини Киев за непотребно одложување на помошта.
Фотогалерија

Фотогалерија Децата од СОС детското село во посета на Прага

Триесет и шест деца од СОС детското село во Скопје на возраст од 10 до 18 години се во посета на Прага, каде за една недела имаат можност да се запознаат со убавините на главниот град на Чешка. Децата велат дека се пресреќни што им се пружила ваква можност и дека одлично си поминуваат. Невладината организација Ластовица петта година по ред го организира престојот на децата од СОС детските села од Балканот.
Видео

Видео Светот на РСЕ 21.08.2014

ТВ Вести од Регионот на Радио Слободна Европа
Повеќе