понеделник, јули 28, 2014 Скопје 12:17

Македонија

Нимиц пристигнува, веќе видено или...

Архивска фотографија.

28.07.2014
Денеска во Скопје пристигнува посредникот во спорот за разликите за името Метју Нимиц, каде што ќе го запознае новиот македонски претставник во разговорите за името, Васко Наумовски. Повеќе
јули 2014
28 јули 2014

Ваши коментари за бојкотот на опозицијата

Бојкотот на опозицијата и младинската он-лајн колумна се најкоментираните теми на нашата интернет страница изминатата недела.

27 јули 2014

Крушево без вода, туристите не се задржуваат во градот

Партизански се снаоѓаме, со водава е катастрофа, имав едни туристи за 5 дена, си бегаат за два дена, вели издавач на соби од Крушево коментирајќи ги повеќечасовните рестрикции за вода.

Слаба туристичка сезона во Охрид

Туристичката сезона во Охрид досега поминува слабо. Надлежните планираат мерки да се „спаси“ остатокот од летото.

Шиповиќ во фокусот на неделниот печат

Превирањата во Општина Центар и гласањето за новите ДУП-ови се предмет на анализа во сите неделни весници.

Сликарот Урош Вељковиќ со „Piece of cake“ во Виена

Piece of Cake е насловен интерактивниот проект што македонскиот уметник Урош Вељковиќ, на 29 јули, ќе го претстави во арт-галеријата „Мерикон“, во Виена.

Видео Димовски - Власта ги влошува меѓуетничките односи

Меѓуетничките односи не може да ги влошуваат граѓаните, ги влошуваат политичарите од власта, која и да е, вели Владо Димовски од Центарот за меѓуетничка толеранција

26 јули 2014

Се бара ли навистина решение за името?

За едни спорот за името е единствената пречка за македонските евроинтеграции, за други, влада го користи како изговор за да не ги спроведе реформите.

25 јули 2014

Видео Патриотизам си е патриотизам, ама море си е море

Луѓето велат дека кога треба да се плаќа, гледаат да поминат одмор каде ќе потрошат помалку пари и дека одат таму каде што треба помалку да патуваат.

Политички дијалог нема, опозицијата во „илегала“

Откако Груевски и Заев не успеаја сами да ја надминат политичката криза, Брисел упати низа забелешки на наша сметка, а неофицијално и посредник во разговорите меѓу власта и опозицијата.

Протести за „покажување мускули“ меѓу владините партнери

Преку протестите за случајот Монструм, коалиционите партнери во власта меѓусебно си испраќаат пораки и си покажуваат „мускули“, вели Владо Димовски од Центарот за меѓуетничка толеранција.

24 јули 2014

За Рамазан помош за сиромашните

Невладини организации и бизнисмени од Охрид и Струга деновиве се вклучија во донирање помош за најсиромашните граѓани за време на Рамазан.

Измамени граѓани за работа во странство

Летово дваесеттина млади луѓе од Куманово и од Велес станале жртви на измама на една 23 годишна кумановка, која им наплатила по сто евра за наводно обезбедување работна дозвола.

Мрвица – „Пијанистичкото чудо од Шибеник“ на Охридско лето

Хрватски пијанистМаксим Мрвица ќе одржи концерт на 26 јули, во 21 часот, во Античкиот театар во Охрид во рамките на Охридско лето.

Дневен печат - бактерии, Нимиц и одложени пензии

За бактеријата листерија, за посетата на Нимиц на земјата, за одлуката за владата да се продолжи возраста за одење во пензија, за состојбите во СДСМ и за еврообврзницата, пишуваа меѓудругото дневните весници.

Порака од Брисел за решавање на проблемите

Препорака на Советот за стабилизација и асоцијација, Македонија да почне преговори за членство во Унијата, воопшто не е клучна за тоа дали земјата ќе почне преговори.

Како се трошат општинските пари?

Со цел да се види транспарентноста за буџетот и учеството на граѓаните во носењето одлуки за трошењето на парите, десет НВО-а почнаа со мониторинг на буџетите во 20 поголеми општини.

Рутинска посета во неповолна атмосфера

Посетата на медијаторот Метју Нимиц во Скопје нема да донесе некаков исчекор во преговарачкиот процес, очекуваат познавачите.

23 јули 2014

Синдикатот почнува да се однесува синдикално

По подолго време синдикатот застанува зад интересите на поединци чии права се доведени во прашање, зад професорите на штипскиот универзитет кои штрајкуваат со глад.

Кумановска Бања постои само на географска карта

Фирмата која со децении стопанисуваше со Кумановска Бања веќе не постои, државата за ова природно богатство не е заинтересирана, а обичните граѓани се немоќни.

Мостот на желбите во Охрид куртули од уривање

Жителите на стариот дел на Охрид не дозволија да се сруши Мостот на желбите. Локалните власти најавија дека ќе го рушат мостот бидејќи бил дивоградба и не бил безбеден за минување, на крајот се предомислија под притисок на жителите.

На зајдисонце 2014 или заложба за заживување на културниот туризам

Од 20 до 28 јули, во охридскaта крајезерска населба Трпејца, се одржува третото издание на културно-забавната манифестација „На зајдисонце“.

Владата посега по џебот на граѓаните, буџетот е празен?

Неодговорната економска политика на владата пристигна за наплата, велат економистите

Преговарачи на далечински управувач

Денеска секој може да биде дипломат и преговарач, коментираат дел од експертите по објавата дека Васко Наумовски е нов преговарач во спорот за името со Грција.

Ракометарите со оптимизам во Катар и гледаат кон Рио

Македонската машка ракометна репрезентација има огромна шанса за пласман во четвртфиналето на Светското првенство, а со тоа и за настап во квалификациите за ОИ во Рио де Жанеиро.

22 јули 2014

Ждрело – Трагикомична фарса за потрошувачката идеологија

Претставата „Ждрело“ од Жанина Мирчевска во режија на Зоја Бузалковска премиерно ќе биде изведена утре вечер во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид.

Во Тетово нема место за спомен обележјата на партизаните!?

По обновата на градскиот центар во 2005 година, локалните власти во Тетово не сакаат да ги вратат на место бистите на народните херои Тодор Циповски-Мерџан и Ѓоце Стојчевски.

Затворен пазар за отворени несогласувања во Охрид

Охридската опозиција обвинува дека новиот тендер за затворен пазар е на штета на општината. Власта се брани дека условите се олеснети за да се јават повеќе заинтересирани.

Во дебарско се пие неисправна вода

Во над 20 селски водоводи повеќе од две декади водата не се хлорира, а водоводите не се одржуваат.

Владините политики водат кон злосторства од омраза

Според претседателката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, бројот на злосторства од омраза во Македонија е поразителен.

Добро варена или печена храна како заштита од листерија

Добро миење на овошјето и зеленчукот и добро миење на рацете. Месото и месните преработки добро да се печат или варат, млекото да се пие варено и пастеризирано, препорачуваат надлежните.

21 јули 2014

И отсутна опозицијата виновна за застојот со ЕУ

Има напредок во прилагодување на македонските со европските закони, но на европскиот пат се испречи бојкотот на опозицијата, велат пратениците од власта.

Институциите затворени за болна девојка од Куманово

Семејството Илиевски од Куманово има психички болна ќерка за која институциите препорачале да се чува дома, оти таа ги напаѓала другите пациенти во болницата каде што била сместена.

Тутунарите си ги бараат субвенциите

Тутунарите од долненското село Дебреште бараат итно да им биде исплатена премијата за тутунот од ланската реколта.

Неделчевски со мали студии на човекот зад објективот

„Фотографи(и)“ е фото-изложбата на Драги Неделчевски што во рамките на Денови на македонска фотографија и к Скопско лето, од 22 јули, ќе се одржи во Галеријата на НЛБ Тутунска банка.

Урбанистички хаос во Скопје со катастрофали последици

Не се почитува околината, не се почитуваат старите објекти, не се почитува едноставно ништо. Единствена цел се само градежни квадрати, вели првата архитектка Сања Јовановиќ Раѓеновиќ.

Нова политичка партија на Aлбанците?

Борба за политички поени или обид да се контролира масата? Експертите со различни видувања на присуството на поранешни и актуелни политичари на протестите против Монструм.

Најмногу коментари за колумните на политичките подмладоци

Младинските он-лајн колумни на претседателите на подмладоците на ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-НП предизвикале најголем интерес кај читателите изминатата недела.

20 јули 2014

Градењето на Водно не запира

Се покажа дека сечењето на шумата и урбанизацијата на Водно продолжува и покрај реакциите на стручњаците кои предупредуваат дека на таму не е дозволено да се гради повеќе од еден кат.

Необезбедени плажи и дрски концесионери во Охрид

Половина од плажите во Охрид среде туристичка сезона се без спасители на вода. Дел од концесионерите ги прекриле целите плажи со лежалки за кои наплатуваат, без да остават слободен простор.

Неделен печат - Монструм, заспана опозиција и спорот за името

Глобус ги анализира протестите против Монструм, Фокус ја критикува заспаната опозиција, а Република пишува за спорот за името.

Марјан Јанкоски и Портал со православна музика на Скопско лето

Радост моја, Христос воскресе!!! е насловен концертот, што во рамките на Скопско лето утре вечер пред црквата „Света Богородица“, ќе го изведат Марјан Јанкоски и неговиот состав ПОРТАЛ.

19 јули 2014

Дипломата во џеб и правец „само не тука“

​​Главните причини поради кои илјадници млади луѓе годишно ја напуштаат земјава се подобро платена работа или подобро образование.

18 јули 2014

Шиповиќ овозможи кворум за промена на ДУП-овите во Центар

Мирослав Шиповиќ од СДСМ гласаше воздржано за предлогот на градоначалникот на Центар Андреј Жерновски трите спорни ДУП-ови што ги предложи ВМРО-ДПМНЕ, да бидат тргнати од дневен ред на седницата.

Видео Со формален организатор до мирни протести против „Монструм“

На чело на протестите освен организаторот Бедри Хајдари, можеше да се забележат и струшкиот градоначалник Зијадин Села и поранешниот пратеник Хисни Шаќири, кои им се обратија на насобраните.

Шиповиќ не дозволува политичко профитирање од неговата судбина

Шиповиќ вели дека никогаш повеќе нема да дозволи судбината на неговото семејство и неговата лична судбина да бидат тема да политичко профитирање.

Протести против „Монструм“ овој пат со формален организатор

Организаторите бараат ослободување на осудените во случајот Монструм и најавуваат мирни протести против, како што велат, неправдата што им е сторена на нивните семејства.

Македонија без попис во догледно време

Статистичката операција која кај нас е сведена на етничко пребројување е заложник на политиката, велат познавачите.

17 јули 2014

Пивофестовска еуфорија во Прилеп

Секаде низ Прилеп се чувствува мирисот на специјалитетите на скара, од сите страни се точи ладно пиво. Прилепчани ги живеат пивофестовските денови.

Интернационален фестивал на античка драма „Стоби 2014“

Со изведбата на „Војникот фалабаџија“, во режија на Лука Кортина и во продукција на Турскиот театар од Скопје, на 19 јули, во 21 часот, ќе започне 13-то издание на Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“.

Дневен печат - Ќе има ли „промена на дрес“ во Општина Центар

Една од главните дилеми во дневните весници е дали СДСМ и ЛДП ќе го загубат мнозинството во Општина Центар, односно дали нивни советници ќе преминат на страна на ВМРО-ДПМНЕ;

Послушни пратеници, неодговорна власт

Собранието и никогаш ја немало функцијата и местото што му е доделено со Уставот односно меѓу другото и да биде контролор на извршната власт, вели аналитичарот Владимир Мисев.

Финансиската децентрализација зависи од политичка волја

Помалите општини се уште се соочуваат со финансиски проблеми кои го доведуваат во прашање нивниот опстанок. Тие немаат ниту рамномерен пристап до државните пари.

16 јули 2014

Јаболка на претек, а преработени производи само неколку

Со години наназад јаболката се продаваат по пазарите и има само неколку капацитети за добивање на сок и концентрат од нив, иако преспанскиот регион изобилува со јаболка.

Ерик Сардинас по 12 години повторно на „Блуз и соул фестивал“

Ерик Сардинас, американскиот блуз-рок гитарист и неговиот придружен бенд „Биг мотор“, по цели 12 години повторно доаѓаат во Македонија.

Бледа расправа во полупразна сала за уставните измени

Критики од само неколку пратеници во полупразната собраниска сала и силни оправдувања на владините предлози од пратениците од владејачката коалиција на почеток на расправата за уставните измени.

Уставни измени или после мене потоп?

Според поранешниот министер за финансии Никола Поповски, дел од уставните измени ќе имаат далекусежни последици што би се чувствувале и по падот на оваа власт.

На одмор каде што е најблиску и најевтино

Со оглед на тоа дека секој паметно сака да ги потроши парите за годишниот одмор, многумина сметаат дека најдобро е да се отиде во Грција и да поминат одмор без многу потрошени пари.

Улогата на Нимиц добива на сила

И покрај разликите, аналитичарите во едно се согласни, а тоа е дека по засилената американско-германска заинтересираност, улогата на Нимиц добива на сила.

15 јули 2014

Хелсиншки - Сите во притвор, а таму нема место

Злоупотреба на мерката притвор, судење во неразумен рок, непочитување на пресумпцијата на невиност - дел од забелешките на Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Хорот „Св. Злата Мегленска“ на хорска олимпијада во Летонија

Женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“ е единствениот македонски претставник на најголемото хорско натпреварување „Светски хорски игри“ во главниот град на Летонија, Рига.

Продолжено празнично работно време за охридските угостители

Охридските угостители ќе добијат продолжување на работното време за два часа, но само за празници и позначајни културни настани во градот.

Битолчани нападнати од инсекти

Скакулци, комарци, стршлени... Битолчани се жалат на наезда од инсекти. Надлежните велат дека редовно вршат дезинсекција.

Пораките пренесени, на потег Македонија

Поранешниот амбасадор во НАТО, Нано Ружин, е убеден дека критиките кои Нуланд му ги пренела на државниот врв биле многу поостри од реториката пред медиумите.

Уставни измени - ДУИ против ДУИ

Министерот за правда од редовите на ДУИ, Аднан Јашари, е поднесувач на предлогот за уставни измени, неизвесно е дали пратеникот Хазби Лика од истата партија ќе ги поддржи.

14 јули 2014

Откупот на пченица во прилепско со проблеми

Прилепските земјоделци се жалат на помала откупна цена, откуп на пченица на „црно“ и на проблеми со мелничарите.

Могли повторно на сцената на Театарот за деца и младинци

По цели 15 години, „Могли“, куклената претстава работена по мотивите на „Книга за џунглата“ од Радјард Киплинг, се враќа на сцената на Театарот за деца и младинци.

САД ја поддржува визијата за интегрирана Македонија

САД ја поддржува визијата за интегрирана Македонија и македонските ероатлански аспирации, порача гостинката од Соединетите држави Викторија Нуланд.

Ваши коментари - Евроинтеграции и спорот за името

Ставањето на проблемите „под тепих“, закочените евроинтеграции и спорот за името се најкоментираните теми на нашата веб страна.

Нуланд во Скопје среде политичка криза

Нуланд претходно во Дубровник со порака до балканските лидери дека корумпирани политичари ја уриваат демократијата, ја задушуваат опозицијата и ги ограбуваат граѓаните.

13 јули 2014

Затворен базен во Охрид - отворено прашање

Охрид со години чека да се изгради затворен пливачки базен. Отворениот базен не е доволен градот да добие наследници на некогашниот пливачки ас Александар Маленко.

Кумановската бања Стрновац бавно ги враќа капачите

По излевањето на Пчиња пред две-три години бањата беше запустена и неуредена, а локалната самоуправа дури сега ја расчистила околината и со минимални вложувања се обидува да ги врати капачите.

Василев – Противник сум на загадувањето со уметност!

Изложбата „Визуелна статистика на случајно добиени податоци“ на уметникот Кирил Василев од 11 јули до 10 август, се одржува во Музеј на град Скопје.

Неделниците ги анализираат меѓуетничките односи и судството

Меѓуетничката нетрпеливост за прикривање кризни политички и финансиски ситуации и партизираното судство се главните теми во неделниците.

12 јули 2014

Европската агенда во Македонија е во криза

Опаѓа поддршката за членство во ЕУ, но и покрај тоа, граѓаните на Македонија, споредено со граѓаните на другите држави-кандидатки, сè уште имаат најпозитивно мислење за членство во Унијата.

11 јули 2014

Видео Протести поради „Монструм“ организирани и мирни

За разлика од минатата недела, денешните протести беа мирни и беше забележливо дека има редари кои се грижеа да не дојде до поголеми инциденти.

Четворица од хеликоптерската единица на МВР загинаа во несреќа

Четворица искусни пилоти на МВР синоќа загинаа во хеликоптерската несреќа кај Струмица, соопшти министерската за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Полицијата будно ја следи состојбата, апели за мирни протести

Полицијата е максимало спремна да се справи ако дојде до насилство на протестите за случајот Монструм. Апели за мирни протести упатија и претставниците на меѓународната заедница во земјава.

10 јули 2014

УНЕСКО ги скрати градбите на Плаошник

По порепорака на УНЕСКО, на Плаошник од првично предвидените 24 објекти сега ќе се градат само 6 и истите ќе бидат со еден кат помалку.

Оперските ѕвезди Фритоли и Нучи за почеток на Охридското лето

Со гала оперски концерт на италијанските и светски ѕвезди, сопранистката Барбара Фритоли и баритонот Лео Нучи, на 12 јули почнува Охридско лето 2014.

Дневен печат - Монструм, политичка криза и загадување

Пропаѓањето на оставнината на сликарот Лазар Личеноски, загадувањето, реакциите по протестите за Монструм и политичката криза се дел од темите во дневните весници.

Нема дијалог Груевски-Заев ни по цена на препораката за преговори

СДСМ инсистира на техничка влада, премиерот Груевски вели дека ако е тоа условот, разговори со Заев нема да има, ниту по цена губење на препораката за преговори.

Осуда за верската манипулација со протестите

Верските заедници, пред се најголемите МПЦ и ИВЗ можат да придонесат за намалување на тензиите.

Повеќе странски, помалку домашни туристи

Бројот на странски туристи во изминативе пет години се зголемува, но домашните, оние на кои не им се потребни реклами за да знаат што се случува, сè помалку летуваат во земјава.

Македонските домашни проблеми лош сигнал за надвор

Политичката криза, протестите за Монструм, отворените социјални прашања, покрај нерешеното прашање за името праќаат сигнале до меѓународната зедница дека земјата не е подготвена за влез во ЕУ и НАТО.

09 јули 2014

Повеќе пријави за корупција до невладиниот сектор

За две години во Државната антикорупциска комисија имало околу 400 пријави од граѓани за корупција, а невладиниот сектор за истиот период добил повеќе од 1.000.

Пензионерите од Струга бараат ист статус како во Скопје

Немаме бесплатен превоз, а оправданието дека не постои градски превоз не држи, вели секретарот на Здружението на струшки пензионери.

Прво потпорен ѕид, па проект за патот на Пелистер

По четири години откако се одрони дел од асфалтираниот пат на Пелистер, деновиве започна санација на свлечиштето.

Балканскиот поход на прилепскиот „Кросроуд блуз бенд“

„КРОСРОУД БЛУЗ БЕНД“ од 11 јули, па се до 24 август, ќе свири по клубовите и на фестивалите во Хрватска, Босна и Херцеговина и во Црна Гора.

„Монструм“ пред Апелациониот суд

Апелација сега може да ја потврди одлуката на првостепениот суд, да го врати процесот на повторно судење, или, пак, сам да организира судење.

Одбојкарите ја стартуваат полуфиналната битка со Црна Гора

Седумте победи во осумте дуели ги подгреаа апетитите на одбојкарите, па сега очекуваат и победа над Црна Гора.

Радикалите тријат раце поради „Монструм“

Експертите за безбедност почочуваат дека секогаш во вакви ситуации радикалните структури се обидуваат да ја искористат состојбата за промовирање на нивните цели.

08 јули 2014

Со пластеници до поисплатливо земјоделство

Производството на земјоделските култури под пластеници, според агрономите, треба да стане иднина, зашто наскоро ќе има и можност за користење на пари од европските фондови.

Охриѓани на летување во Грција и во Турција

Во туристичките агенции во градот велат дека охриѓани покажуваат најголем интерес за летување во Грција и во Турција, но и на подалечни дестинации.

Денови на Македонскиот народен театар во Кратово

Со драмата „Парите се отепувачка“ во режија на Бојан Трифуновски, в петок на 11 јули, ќе започне манифестацијата Деновите на Македонскиот народен театар во Кратово.

Видео Цивил - Изборите нефер и валкан меч

За време на избори има фантомски гласачи, медиумите се пристрасни, има јавно гласање, институциите не реагираат на неправилностите. Ова се дел од забелешките во публикацијата Дисквалификувана демократија на Цивил за изборите 2014.

Демонстрациите за Монструм се анти-владини протести

Имаме една Македонија во којшто живеат владејачките структури и којашто е прекрасна, но ја имате и таа втора Македонија во којашто живее народот, а којашто е многу поразлична, вели Ким Мехмети.

Новинарите меѓу полицијата и демонстантите

Насилството врз новинарите не само што не се санкционира, туку и се поттикнува, затоа што сакаат да ги дискредитираат новинарите со цел јавноста да не им верува, вели претседателот на ЗНМ, Насер Селмани.

07 јули 2014

Декларативно сите за ЕУ, а земјата се подалеку од Унијата

Европската агенда во Македонија е во криза. Опаѓа поддршката за членство во Унијата, покажало истражувањето на МЦЕО.

Егејската средба веќе нема да се одржува засебно

По 34-годишна традиција годинава за првпат нема да се одржи одделена средба на Македонците од Егејска Македонија во битолското село Трново. Таа се соединува со Иселеничката средба за Илинден.

Водни игри без граници во Куманово

Централната и локалната власт во Куманово треба да ги остават на страна партиските несогласувања и да им обезбедат на Кумановци нормално водоснабдување.

„Зелен клик“ – или апел за зачувување на животната средина

„Зелен клик“ е насловена групната изложба на уметници – пријатели на единственото улично списание кај нас „Лице в лице“, што 9 до 23 јули, ќе се одржи во клубот „Ку Ла“ во Скопје. На постановката ќе бидат претставени дела работени на тема животна средина, а целта е да се даде придонес во менувањето на свеста во нашиот поединечен однос кон природата.

Незадоволство и протести, народот како опозиција

Протестите поради случајот Монструм не се само израз на незадоволство кон судскиот систем, туку и кон актуелната владејачка гарнитура, сметаат дел од аналитичарите.

Протестите поради Монструм - можна закана за безбедноста

Продолжување на протестите мотивирани од судската пресуда за случајот Монструм и добивањето масовност може да ја влошат општата ситуација во Македонија.

Меѓуетничката поделеност и поскапувањето, најкоментирани

Протестите за случајот „Монструм“, ја покажуваат длабоката поделеност на општеството по меѓуетничката линија. А поскапувањата се втората актуелна тема на нашата интернет страница.

06 јули 2014

Земјиштата продадени, хотелите неизградени

Пет години откако Владата реши државното земјиште наменето за изградба на хотели да се продава по почетна цена од едно евро за метар квадратен, на ниту една од локациите нема градежни активности.

Селските населби во дебарско нагрдени од диви депонии

Локалните власти во општините Дебар и центар Жупа веќе преговараат со јавните комунални претпријатија за собирање на сметот во руралните средини. До сега договор не е постигнат. Дел од селското население не се согласува да наплатува сметки за собирање на сметот.

Неделен печат - Скандал во Свети Наум и проблематична опозиција

Фокус пишува за тоа дека државата сака да му го одземе земјиштето на манастирот Свети Наум во Охрид за по 2 евра од метар квадратен, а Република ја анализира опозицијата.

„Косите на моликата“ - нов документарец на Петар Ставрев

„Косите на моликата“ е насловен новиот документарен филм на битолскиот новинар и фоторепортер Петар Ставрев. Делото е посветено на 175 годишнината од откривањето на моликата.

Видео Фрчкоски – До решение за името само со вклученост на трета страна

Ако се врати интересот за Македонија кај Американците и кај Европјаните, тогаш ќе ни создадат можности за решение на спорот за името, вели Љубомир Фрчкоски.

05 јули 2014

Нови проблеми за покривање на старите

Секогаш кога во земјата има тешки процеси, премиерот Груевски заминува на роуд шоу во странство. Сред политички кризи или поскапувања, власта успешно го свртува вниманието кон други теми.

04 јули 2014

Видео Судири меѓу полицијата и демонстрантите, десетици повредени

Демонстрантите фрлаа со камења, тули, шишиња и пиротехника кон полицијата, од друга страна полицајците одговараа со солзавец, шок бомби и водени топови.

Видео Почеток на протестите за Монструм

Протестите почнаа околу 13.30 пред Јаја паша џамијата каде што се собраа неколку илјади претежно млади луѓе Албанци да протестираат поради незадоволството од судската пресуда за случајот Монструм.

Видео Судири меѓу полицијата и демонстрантите на Бит Пазар

Не се работи за директни судири, туку од една страна демонстрантите фрлаат со камења и тули, а од другата страна полицијата одговара со солзавец, шок бомби и водени топови.

Камења, водени топови и шок бомби на протестите за Монструм

На протестите за „Монструм“, полицијата употреби водени топови, солзавец и шок бомби за да ја смири толпата.

Видео Протести за Монструм

На демонстрациите за Монструм во Скопје полицијата употреби водени топови, солзавец и шок бомби за да ја смири толпата. Неколку илјади Албанци го започнаа протестот веднаш по петочната молитва. Тие протестираат против пресудите во случајот Монструм.

Нимиц доаѓа и што?

Потребна ли е трета страна во спорот за името. За Ристо Никовски – НЕ, за Љубомир Фрчковски – ДА.

Владата ве чести со ваши пари

Сега и студентите во четврток ќе се возат во ЈСП без пари. 39 илјади семејства нема да плаќаат радиодифузна такса. Трошки на кои осиромашениот народ му се радува.

03 јули 2014

Сите дишат загаден воздух, ретко кој се грижи за тоа

Околу 300 жители на Железара, но учесниците на протестот велат и жители на други населби во Скопје, излегоа на протест пред Макстил за да алармираат за состојбата.

Се зголемуваат туристичките атракции во Старо Нагоричане

Локалитетот Градиште во селото Младо Нагоричане може со текот на времето да стане туристичка атракција, што ќе ја зголеми туристичката понуда на Општина Старо Нагоричане.

Дневен печат - Поскапувања и вонинституционална опозиција

Последните поскапувања на лебот, струјата и цигарите и вонинституционалното делување на опозицијата се дел од темите во дневните весници.

За јубилејот, Фестивалот „Пеце Атанасоски“ се враќа на Рудина

Со настапи на повеќе од 250 инструменталисти од земјава и од странство, на 4 и 5 јули, на Рудина крај Долнени, ќе се одржи 40-то јубилејно издание на Фестивалот „Пеце Атанасоски“.

Кога Собранието штанца закони без опозиција, губи демократијата

Продолжува практиката владејачката партија да носи закони без опозиција во парламентот и по скратена постапка да носи важни закони.

Новиот Калифат ги става службите на готовс

Службите во регионот треба да бидат исклучително предупредени и будни по најавите за Калифат, вели професор Пивоваров и порачува што поскоро да се донесе закон за санкционирање на луѓето кои војуваат на туѓи боишта.

02 јули 2014

Наместо тетовски грав во нивите никнуваат куќи

Корисно земјиште, може да даде, што се вели-може да роди, а тие прават куќи. Нема кој да ги сопре, вели Славко Савевски, земјоделец од тетовско.

Македонија очекува полуфинале на ЕП во кајак на диви води на Матка

По 10-годишна пауза, Македонија повторно ќе биде домаќин на Европско првенство во кајак на диви води што од утре со 6 јули се одржува на Матка кај Скопје.

Охрид без сообраќајна стратегија

Охрид во текот на летниот период се претвора во тесно грло, недостасуваат паркинг места и катни гаражи. Иако со години се најавува изработка на сообраќајна студија од тоа за сега нема ништо.

„Поврзани субјекти“ на Матовска во Мала станица

„Related Parties“ е насловена изложбата на уметницата Ана Матовска, која ќе се одржи од 3 до 17 јули во Мала станица.

Изгубената доверба во судството предизвикува протести

Преку социјалните мрежи се повикува на протест за пресудите во случајот „Монструм“. Дел од невладините повикаа на разумност при протестите.

Уставни измени за засилување на хомофобијата

Иницијативата за уставни измени за дефинирање на бракот како заедница меѓу еден маж и една жена ја засилува хомофобијата, без разлика дали ќе биде сменет Уставот, велат активистите.

Владата го става ЗНМ „во ќош“

Со измените во Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, власта се обидува да ја промовира МАН и да го намали значењето на ЗНМ, велат од Здружението на новинари.

01 јули 2014

Совети за превенција од крлежи и од болви

Апсолутна заштита од крлежи и од болви нема, особено во вакви периоди од годината, меѓутоа превенцијата се состои во хигиена и средување на околината.

Прилепските бранители бараат социјални бенефиции

Со социјални проблеми се соочуваат преку 60 отсто од околу 1.200 бранители, членови на прилепското Здружение на резервни воени.

Партизирање на охридските јавни претпријатија?

Јавните претпријатија и училиштата во Охрид се партизираат, обвинува опозицијата, власта пак вели дека нема да дозволи моќта во градот да ја имаа само одредени личности.

Враќање на Биг бендот на МРТ со концерт во Сули ан

По цели 14 години, Биг бендот на МРТ со голем солистички концерт. Перформансот е планирано да се одржи утре вечер на Ликовната академија во скопски Сули ан.

Сè поскапува, никој не реагира

И покрај поскапувањата на основните животни потреби, граѓаните не реагираат. Општеството е партизирано во свеста, вели професор Илија Ацески.

Засега ништо конкретно за посетата на Нимиц на регионот

Беше најавено дека Нимиц ќе ги посети Скопје и Атина на почетокот на овој месец, но сè уште не се соопштува конкретен датум.

Измени за независно судство или само козметика?

Уставните измени во делот на судството се добри, но ако не се остави судството да си ја врши работата, ништо од промените, велат експертите. Тие додаваат и дека тајмингот на измените е лош со оглед на политичката криза.

јули 2014

Календар

Слушајте не:

Најпосетени

Мултимедиа

Вашата JavaScript е исклучена или имате стара верзија на Adobe Flash Player.Спуштете ја новата верзија на Flash player.
Муслиманите во Москва на молитва на отворено по повод Рамазан Бајрамi
|| 0:00:00
...
 
🔇
X
28.07.2014
Неколку илјади муслимани се собраа во Москва на утринската молитва по повод Рамазан Бајрам. Верниците се собраа околу најголемата џамија во Москва, во близина на Авенијата на мирот.
Видео

Видео Муслиманите во Москва на молитва на отворено по повод Рамазан Бајрам

Неколку илјади муслимани се собраа во Москва на утринската молитва по повод Рамазан Бајрам. Верниците се собраа околу најголемата џамија во Москва, во близина на Авенијата на мирот.
Фотогалерија

Фотогалерија Руската артилерија дејствува врз Украина

Американскиот Стејт департмент на 27 јули објави сателитски снимки на кои, како што се наведува, јасно се гледаат артилерски напади од руска територија врз украински воени позиции во источна Украина. Датумот на сликите се од 25 и 26 јули. Снимките ги објави американската служба за национално разузнавање.
Видео

Видео Во Мостар, 448 натпревар во скокови од Стариот мост

Лоренс Листо, од Мостар по осми пат победи во традиционалниот натпревар наречен „Мостарска ласта“. Станува збор за скокови од околу 27 метри високиот мост на реката Неретва.
Видео

Видео Димовски: Власта и ги предизвикува и ги контролира меѓуетничките тензии

Интервју со Владо Димовски, претседател на Центарот за меѓуетничка толеранција и професор по македонски јазик во албански паралелки во ОУ Алија Авдовиќ во скопското село Батинци.
Видео

Видео Светот на РСЕ 25.07.2014

ТВ Вести од Регионот на Радио Слободна Европа
Повеќе