петок, мај 29, 2015 Скопје 03:55

Македонија

Струга собра помош за семејствата во Куманово

28.05.2015
Помош собираа учениците од „Ибраим Темо“ и „Нико Нестор“, Муфтивството на ИВЗ во Струга, хуманитарни здруженија од градот, а пари донираше и Советот на Општина Струга. Повеќе
мај 2015
28 мај 2015

Дали против битолскиот градоначалник се води истрага?

Советниците од опозицијата во Советот на Општина Битола бараат да се каже дали се води истрага против градоначалникот Талески. Од Општината одговорија дека нема да дадат изјава на оваа тема.

Руските медиуми за ставот на Груевски за Турски тек

Руски интернет сајтови го анализираат менувањето на ставот на премиерот Никола Груевски дали Македонија треба или не да се приклучи на проектот Турски тек.

ЗНМ - милиони евра за владини реклами

Според ЗНМ, само во првите три месеци од годинава националните телевизии и весници добиле 6 милиони евра државни пари за реклами. Најмногу добиле Канал 5, Алфа и Сител.

Ќе има ли преодна влада и со или без Груевски?

Многу опции, многу варијанти, спротиставени позиции. Ништо кокретно, барем засега.

Добредојден дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ

Од МПЦ велат дека засега немаат коментар на одлуката на СПЦ која одобри нов условен дијалог со македонската црква. За познавачите секој дијалог е добредојден.

Проект на УСАИД за меѓуетничка интеграција во Дебар

Преку проект на УСАИД две училишта во дебарско добија системи за централно греење, а формирани се и заеднички групи за унапредување на меѓуетничката соработка.

Јубилејно Охридско лето со богата програма

Програмата на „Охридско лето“е една од најатрактивните во последните неколку години, велат упатените.

Тетово затворен град за слепи луѓе

Во Тетово не постои ниту еден вид од специјалните инфраструктурни елементи за слепи лица.

Свлечиштето на патот кон Мариово не е санирано

Не само што дел од патот е спуштен, туку асфалтот е распарчен, пропаднат, па и знаците кои како предупредување се ставени на најкритичниот дел, пропаднале во огромниот кратер во земјиштето.

27 мај 2015

Фотогалерија Целовечерен протест за оставка на битолскиот градоначалник

Демонстрантите бараат оставка од градоначалникот Владимир Талески. Ако Талески не ја потпише оставката, тие ќе собираат потписи за одржување на референдум за да се организираат предвремени локални избори.

Мултимедиа Заев - Трите оставки се малку, Груевски е налогодавачот

Не се мачи Груевски и не барај нови жртви. Твојата оставка ја бара Република Македонија, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Пешевски - СДСМ и прави ненадоместлива штета на државата

Вицепремиерот Владимир Пешевски вели дека политичката криза ги одвраќа инвеститорите во земјата, а последиците од однесувањето на СДСМ го трпат граѓаните.

Видео Заев – Груевски бара законот да не биде пречка за договор

Заев вели дека Груевски бара од Јанакиески да биде повеќе договорно ориентиран кон големите компании, а не само да кажува дека нешто не е по закон.

Груевски „дига рачна“ за анти-западното расположение

Груевски вели дека нема докази дека странска земја стои зад настаните во Куманово и дека САД, Велика Британија, Франција или Германија не стојат зад прислушуваните разговори.

Видео За некого терористи, за некого херои

Професор Алајдин Демири вели дека епитетот херои, не се однесува на настанот во Куманово, туку на учеството на тие лица во војните за ослободување на Косово и Прешево.

Млади невработени ќе работат со ранливи категории

Во Куманово се спроведува проект за вработување на млади кои треба да работат со лица со интелектуална попреченост и со деца Роми.

Хендикепиран прилепчанец бара стан од кој ќе може да излезе

Методија Мирчески, на кого двете нозе му се ампутирани, бара да го замени својот стан на шестиот кат со некој на приземје, за да може да излегува од дома.

Потонаа преговорите за битолска „Шеќерана“

Пред неколку месеци беше најавено дека власта, Сојузот на земјоделци и „Шеќерана“ преговараат, но деновиве фабриката за шеќер влезе во претстечајна постапка.

Ребаланс на буџетот на Општина Охрид

Градските власти го оправдуваат ребалансот, додека опозицијата реагира дека средствата од ребалансот ќе биле искористени за непродуктивни трошоци.

26 мај 2015

Груевски и Заев ги информирале Ахмети и Тачи што разговарале во Стразбур

Лидерите на четирите најголеми политички партии на дешената лидерска средба договориле нова средба на почетокот на наредната недела.

Наместо лекови - реклами за рационално трошење лекови

Веќе се чувствуваат последици од политичко-економската криза, а владата ќе троши близу пола милион евра за нови реклами. Познавачите апелираат да се трошат државни пари само за најпотребното.

Видео Инсистирања за суштински политички дијалог

Меѓународниот фактор бара ефикасен политички дијалог за разрешување на кризата. Познавачите велат дека инсистирањето на странците на политички дијалог е добронамерно.

Мијалков ја „прослави“ УБК

Тоа што сите зборуваат за институцијата за која доскоро малку се знаеше, го слабее системот за безбедност на државата.

Студирањето во странство предизвик за тетовци

Во Тетово има два универзитети, но матурантите велат дека сакаат да заминат на студии во странство поради подобрите можности за едукација и наоѓање на работа.

Шанса за вработување на млади и ранливи категории

Главниот фокус во програмата за вработување млади и луѓе од ранливи категории во североисточниот регион ќе биде на занаетчиството.

25 мај 2015

Второ издание на Меѓународниот театарски фестивал на МНТ

Со изведба на претставата „Ѕвонарот на Богородичната црква во Париз“ на 27 мај ќе започне второто издание на Меѓународниот театарски фестивал МНТ-Фест.

Образованието заглавено во проблеми

Студентскиот пленум се повлече од работните групи за нов Закон за високо образование, а средношколците го прекинаа бојкотот поради немање комуникација со Министерството за образование и наука.

Најмногу коментари за кризата и соживотот

Интервјуто со гувернерот Богов, анализата посветена на меѓуетничките односи, пресудите за демонстрантите, капацитетот на Обвинителството, привлекле најмногу коментари.

Оптимизам пред утрешната лидерска

Излез од кризата преку политички дијалог, но прашање е дали е можен брз договор.

23 мај 2015

Добри меѓуетнички односи за стабилна Македонија

Квалитетните меѓуетнички односи го спречија конфликтот и неговото ширење по судирите во Куманово, велат аналитичарите.

22 мај 2015

Неделници - протест, контра-протест и пиар за војни

И француските медиуми пишуваат за „Мала војна“ што ја откри Фокус. Република се осврнува на митингот на ВМРО-ДПМНЕ за поддршка на власта, а Глобус на антивладиниот протест.

Еден филм насекаде, сите на Астерфест 2015

Под мотото „Еден филм насекаде, сите на Астерфест“, од 27 до 31 мај, во Струмица ќе се одржи 11-то издание на „Астерфест“.

Шимоновиќ – Потребна меѓународна соработка за истрагата за Куманово

Од суштинска важност е резултатите од истрагата за трагичните настани во Куманово да бидат прифатени како веродостојни од сите страни.

Затвор за еден демонстрант, другите условно

Уште две групи демонстранти допрва треба да седнат на обвинителната клупа.

Зврлевски - Имаме капацитет за независна истрага за Куманово

Кога се работи за извршено кривично дело, не може ниту една друга институција да преземе конкретна мерка, оти тоа е исклучиво во надлежност на домицилната држава, велат упатените.

Дебар нема проблеми со соживотот

Во Дебар се живее сложно и настаните во Куманово немаат влијание. Но таквите настани се за осуда и наместо на тоа, треба да се мисли на економијата, работните места, велат жители на Дебар.

Политичката криза ги одвраќа туристите

Дел од српските и бугарските туристи веќе ги откажале аранжамните во Охрид.

21 мај 2015

Преговорите во Стразбур – главна тема во весниците

Преговорите за надминување на политичката криза што се водат под посредство на европратеници во Стразбур се главна тема во дневниот печат.

Хорот „Про арс“ со прв концерт од циклусот „Јубилеи“

Професионалниот мешан хор „Про Арс“, под диригентство наСашо Татарчевски, в петок во Музејот на ВМРО ќе одржи концерт посветен на пет македонски композитори.

Оскудни информации и многу шпекулации за нападот во Куманово

Македонските власти лошо ги преброија телата на загинатите во Куманово од страна на вооружената група, што отвора простор за нови шпекулации.

Бизнис заедницата стравува од можен банкрот

Опозицијата и власта не смеат да си дозволат ривалитет и натаму заборавајќи дека ја сечат гранката врз која седат, а како резултат на тоа државата да западне во банкрот, велат од бизнис заедницата.

Македонија на бришан простор

Колку повеќе кризата во Македонија се продлабочува, соседите се почесто ги испорачуваат своите интереси.

Каракачанов - 100 илјади Македонци со бугарски пасоши

Бугарските политичари Красимир Каракачанов и Ангел Џамбаски присуствуваа на одбележувањето на петгодишнината од постоењето на Здружението за македонско-бугарско пријателство во Битола.

Во Охрид поскап паркинг за туристите

Во централното градско подрачје цената за паркирање е зголемена за 10 денари, па наместо 30, сега чини 40.Одлуката ќе почне да се применува од први јуни и истата ќе важи до крајот на август.

Жителите на Диво насеље – Кој и зошто ни го направи ова?

Жителите на кумановско Диво насеље сакаат да биде како пред црниот викенд на 9 и 10 мај годинава, иако се свесни дека преживеаното тешко може да се заборави.

20 мај 2015

Ховит-Разговорите пролонгирани, ризик од политичка нестабилност

Европратеникот Ричард Ховит пред ЕП изложи неколку свои видувања за политичката криза во Македонија. Меѓу другото тој бара и политичка одговорност за прислушувањето.

Ана Јовковска со караван дебати – Пулсот на општеството

На 21 мај во ЕУ Инфо центарот во Скопје, ќе започне патувачкиот проект „Караван на дебати – Пулсот на општеството “.

Оер – Македонските граѓани заслужуваат информации за дијалогот

Секој коментар од наша страна би значело неодговорно однесување, но македонските граѓани имаат право да бидат информирани за преговорите, рече денеска француската амбасадорка Лоренс Оер.

Подигнато нивото на аларм за разрешување на кризата

Од една страна европската дипломатија инсистира на дијалог, од друга страна е македонскиот свет на поделби во кои сите сценарија се можни, вели професор Денко Малески.

Ќе се чисти депонијата околу муслиманските гробишта во Охрид

Повеќе од 2000 метри кубни земја и друг вид на отпад треба да бидат дислоцирани во депонијата Мауцкер.

Алергичен е секој деветти Македонец

Ако во минатото во светот еден процент од луѓето имале алергии, денес 12 проценти од луѓето имаат склоност кон алергии. И во Македонија секој деветти граѓанин е алергичен на нешто.

Политиката ја стави немаштијата во втор план

Политичките случувања и безбедносната ситуација ги ставаат во подредена положба егзистенцијалните прашања. Луѓето бараат одговорност од политичарите.

Во Стразбур искрена дискусија

Сите страни се согласија дека е важно да се одржат натамошни состаноци". Ова е соопштено по средбата во Стразбур меѓу премиерот Груевски и лидерот на опозицијата Заев

19 мај 2015

Груевски и Заев на долги средби со европратениците

Охрабрува што овој дијалог меѓу Груевски и Заев се води на највисоко ниво и тој трае веќе повеќе од три часа, вели еден од посредниците. Средбата не беше завршена во 21 часот и 30 минути.

Орав - Македонија има сериозни проблеми

Македонија има сериозни проблеми, но мирните протести и отворањето на политичкиот дијалог се позитивни работи во последно време, рече амбасадорот на ЕУ во Македонија, Аиво Орав.

Ивана Настески: Уметноста е создадена да патува!

Во галеријата „Икар“ во Земун, во соседна Србија, од 13 до 25 мај, се одржува изложба на графики и цртежи од Ивана Настески. Станува збор за постановка на која македонската уметница се претставува со одбир на дела создавани во периодот од 2013 до 2015 година и за творби кои претставуваат нејзин „внатрешен монолог со древните и вечни времиња, така далечни а едновремено така блиски до сите нас“.

Видео Можно ли е заедничко кафе меѓу двата табора во Скопје?

Камперите и пред Влада и пред Парламент велат дека не сакаат поделби и оти би разговарале меѓусебно.

Кризата кулминира, потребна е релаксација

Оставките на Груевски и Заев нема да решат ништо. Лидерите треба да седнат на заедничка маса и да договорат разрешница, по што ќе се олабави и тензијата кај народот, велат познавачите.

Видео Два кампа, различни мотиви, желба за дијалог

И едните и другите велат дека ќе останат таму, додека треба. Заедничко им е што не сакаат поделби.

Политичката криза може да предизвика и економска

Намален економски раст, зголемени камати, помалку вработувања, помалку инвестиции, се дел од последиците од политичката криза врз економијата.

Кумановските настани не го нарушија соживотот во Охрид

По ова што се случи мислам дека Албанците и Македонците повеќе се здружија. Не влијаеше ова ништо. Овој пат не повлече контра-реакции на она што тие го очекуваа, вели бизнисмен од Охрид.

Кумановските ученици го одбележаа Денот на Европа

Во Куманово седма година по ред средношколци учествуваат во квизот насловен „ЕУ и нејзина интеграција“.

18 мај 2015

Мултимедиа Груевски: Нема повлекување

Десетици илјади граѓани излегоа на провладиниот собир во центарот на Скопје.

„Пролетен маченик“ на Богдановска

Пролетен маченик“ е насловена петтата самостојна изложба на уметницата Дијана Богдановска.

Разговорите за излез од кризата далеку од преговори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека нема отпочнување на дијалог се додека не бидат исполнети барањата на опозицијата. Груевски не даде изјава по лидерската средба.

Мултимедиа Најмногу коментари за постојаните протести во Скопје

Анти-владините што се одржуваат деновиве и за денеска најавениот провладин собир во Скопје се најкоментираните теми од нашите читатели.

Мултимедиа Порака од кампот - „Збогум Никола“

Не си одат додека не замине Владата.

Странскиот притисок во Македонија се засилува

Претстојната лидерска средба и утрешниот разговор во Стразбур треба да дадат јасна слика за излез од политичката криза, со посредство на зајакнат меѓународен притисок.

Митинг за останување на Груевски на власт

Под мотото Македонија силна, а во организација на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија, вечерва пред македонското собрание се одржува провладин митинг.

Видео Странските агенции за антивладиниот протест во Скопје

Десетици илјади луѓе се собраа во неделата во центарот на Скопје барајќи оставка на конзервативниот премиер Никола Груевски, јавуваат странските новински агенции.

17 мај 2015

Видео Заев: Остануваме пред владата, се надеваме на мирен ден утре

Граѓаните од различни етнички заедници кои денеска дојдоа на митингот да испрата порака дека сакаат демократија се богатсво кое се надевам дека и ние политичарите ќе знаеме да го искористиме, оценува во краткиот разговор за РСЕ претседателот на СДСМ Зоран Заев

Мултимедиа Кампување пред Влада до оставка на Груевски

Со волја или без волја на Никола Груевски, тој ќе замине, мора да замине, рече Заев.

ПРОТЕСТ - Видео, Фото

Повеќе од два часа трае анти - владиниот протест пред зградата на владата на Република Македонија.

Мултимедиа Илјадници граѓани, една порака - „Збогум Никола“

Луѓето носат транспаренти со пораката „Збогум Никола“ и веат македонски, албански, српски, турски, ромски знамиња.

Мултимедиа ВО ЖИВО - Анти-владин протест

Вести, фотографии, видеа и се друго поврзано со анти-владиниот протест во Скопје.

Протест за оставка на владата

На протестниот собир пред владата на Република Македонија се очекуваат десетици илјади граѓани од цела Македонија. Лидерот на СДСМ Зоран Заев повика на мирен и ненасилен протест се до оставка на владата

Видео Бајер - Опасност од одземање на препораката за преговори

Некои земји членки во Брисел, ако политичката ситуација не се подобри, ќе сакаат да ѝ ја одземат на Македонија препораката за преговори за членство, вели австрискиот амбасадор Томас Михаел Бајер.

16 мај 2015

Аудио СДСМ: Груевски се пазарел за уставното име на Македонија

За уставното име на Република Македонија Груевски и Мијалков преговарале под маса во тајни простории со познатиот грчки бизнисмен Емануел Малезис, вели Заев.

15 мај 2015

Видео Антивладините протести го блокираа центарот на Скопје

Учесниците на протестот пред Собранието дискутираа како да се однесуваат в недела, за кога е закажан голем опозициски протест.

Неделниците го анализираат настанот во Куманово

Република во насловот на воведникот поставува прашање: „Што дознавме по Куманово?“. Фокус открива „Како е договарана кумановската војна“, а Глобус потсетува дека по Куманово останаа стотина неодговорени прашања.

Балов – „Прима центар – Берлин“ станува мое уметничко дело

Уметникот Јован Балов е избран за Европска личност на Македонија за 2014. Овој наш творец успеа да направи културен мост меѓу Скопје и Берлин и да го внесе европскиот дух во Македонија.

Мултимедиа Заев – Партиските силеџии на ВМРО-ДПМНЕ ја загрозуваат безбедноста

Заев рече дека партиските силеџии на ВМРО-ДПМНЕ со полициски значки ја загрозуваат безбедноста и оти сите граѓани се жртви на неколкумина непресметливи луѓе во службите за безбедност.

Заев: Партиски силеџии на ВМРО-ДПМНЕ со полициска значка

Груевски го имал Урко, а Мијалков го имал Утка кој бил локален шериф во Струга за време на изборите, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Рајхел: Владата суштински да одговори за обвинувањата

Длабоката политичка криза и безбедносната ситуација во земјата биле темите за кои денеска разговарал специјалниот пратеник Ернст Рајхел со македонските политичари.

Мирен протест в недела, тврдат организаторите

Безнадежни обиди на власта, со разни сценарија да го уплаши народот, велат познавачите.

Засилено полициското обезбедување на државните објекти во Куманово

Полциското засилување има на улицата на која се наоѓаат седиштето на Општина Куманово, полициската станица, Основниот суд, како и пред други институции.

Заедничките проблеми ги сплотија Македонците и Албанците од Битола

Граѓаните велат дека последните настани нема да го нарушат соживотот меѓу различните етнички заедници во градот под Пелистер. Напротив, проблемите уште повеќе ги зближија.

Стружани загрижени поради сечењето на дрвјата

Жителите на Струга велат дека дрвјата околу машката плажа биле од како знаат за себе. Бараат пред да се отпочне со сеча добро да се размисли и да се консултираат стручни лица.

14 мај 2015

Осми протест за оставка на Владата

Демонстрантите уште еднаш на премиерот му порачаа „Збогум Никола“ и рекоа дека ќе протестираат секој ден во 18 часот, сè додека целосно не бидат исполнети нивните барања.

Бурна недела - Напад во Куманово, оставки, „бомба“...

Полициската акција во Куманово беше во фокусот на дневниот печат. Внимание предизвикаа и оставките на Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков.

Се договорија да се договараат

Груевски по средбата рече дека не планира да си поднесе оставка, а Заев дека СДСМ не планира да се врати во Собранието пред Груевски да си поднесе оставка.

Бас-баритонот Митревски со хуманитарен соло концерт во КИЦ

На 15 мај, во 19.19 часот, во Салонот на Културно-информативниот центар во Скопје, ќе настапи младиот Стефан Митревски.

МОН не ги есапи средношколците

За една недела завршува школската година за матурантите, а дел од средношколците се уште бојкотираат настава и кампуваат пред МОН. Министерствто и понатаму недостапно за учениците и наставниците.

Што подлабока криза, тоа повеќе говор на омраза

Нема комуникациска култура кај политичарите, нема дебата во медиумскиот простор, оттаму наместо со аргументи, луѓето се користат со навреди, говор на омраза, етикетирање.

Оставка на премиерот и(ли) враќање на опозицијата во Собранието

Лидерска средба е чекор во вистинска насока за излез од кризата.

Партиски вработувања во образованието

Опозицијата обвини дека по партиски клуч во изминатите години имало повеќе вработувања, а од ВМРО-ДПМНЕ велат дека вработувале и членови на опозицијата.

Секојдневието во Тетово нарушено поради шпекулации

По случувањата во Куманово се одложија неколку културни настани во Тетово, а меѓу граѓаните се шират невистини шпекулации кои го зголемуваат стравот.

Кумановски Водовод со големи долгови

ЈП Водовод од Куманово должи за струја и за сурова вода. На претпријатието му е неопходна помош.

13 мај 2015

Видео Збогум Никола - порачаа демонстрантите пред Владата

Оставка, не само на индивидуалци, туку и на цела Влада на чело со премиерот Груевски, правна одговорност за сиот криминал и итно ослободување на сите уапсени учесници на протестите од 5 мај, побараа демонстрантите на денешните протести.

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Заев, тој демантира дека барал мито

По објавената видео снимка на Јутјуб, на која Заев наводно бара поткуп, ВМРО-ДПМНЕ бара тој да поднесе оставка. Заев негира дека барал мито.

Мултимедиа Сложни коалиционери бизнис прават

Како функционира владината коалиција, нарачка на мерцедес ...

Заревска и Георгиев со „Што е перфоранс, бе бабе?“ во Белгија

„Што е перфоранс, бе бабе?“ е насловена платформата за иницирање на семејни соработки во сферата на изведувачките уметности на Драгана Заревска и Александар Георгиев.

Мултимедиа Заев: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ си го покривале незаконското работење

Заев очекува по оставките од ВМРО-ДПМНЕ, оставки и од министрите од ДУИ.

Груевски им најде замена на Јанкулоска и Јанакиески

Груевски застана зад реформите на Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков, а за новите министри рече дека со нив нема да има застој. За опозицијата ова е панична реакција на Груевски.

Оставките - блеф или почеток на разврската?

Професорката Малеска вели дека ова е дел од серијата оставки која треба да завршат со оставка на премиерот.Професор Башким Селмани стравува од нова енергија и сила на премиерот.

Марта Маркоска – Делото може да те награди, а некогаш да те нагрди

Со голема сценска, мултимедијална презентација, оваа среда, на 13 мај, во 20 часот, во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар во Скопје, ќе биде промовирана поезијата од книгата „Црни дупки во нас“ од Марта Маркоска. Делото е добитник на наградата „Бели мугри“ за 2014 година, а специјални гости на перформансот ќе бидат црковно-византискиот хор „Хармосини“ и Женски младински хор под диригентство на маестро Сашо Татарчевски.

Преминот Џепиште – Требиште да работи 24 часа

Населението од двете страни на границата меѓу Македонија и Албанија бара и преминот Џепиште – Требиште да работи 24 часа.

12 мај 2015

Мултимедиа Смена на Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Сашо Мијалков

За нов министер за внатрешни работи се предлага Митко Чавков, а за министер за транспорт и врски Владо Мисајловски. За новите министри Собранието ќе гласа утре.

По црниот викенд Куманово полека се нормализира

По полициската акција во Куманово, во градот е тивко. Додека луѓето се обидуваат да му се вратат на секојдневието се прашуваат што им се случи.

Дипломатски притисок за одговорност и мир

СДСМ да се врати во Парламентот, а ДУИ треба да помогне сите погрешни работи кои беа објавени да бидат целосно истражени, побараа меѓу другото амбасадорите.

Дијалог и заминување на Груевски?

Амбасадорите ја искритукуваа власта, но јавноста не дозна, но дознаа тие на кои им беше упатена порака, тие на Илинденска.

Мултимедиа Граѓаните помудри од политичарите

Она што не го направија политичарите и партиите го сторија самите граѓани, се обединија и не дозволија да бидат изманипулирани за политички цели.

Протести и собири во Македонија

Аналитичарот Владимир Божиновски инсистира дека на собирите за поддршка на македонската полиција не треба да се гледа како на некакви контра собирања.

Томислав Османли - Отворивме атмосфера на нови културни бенефити

Македонските творци Томислав Османли, Александар Прокопиев и Вера Стојчевска Антиќ учествуваа на 12 Меѓународен саем на книгата во Солун.

Поделеност и на цивилното општество

Поделеноста освен во политичкиот живот е присутна и во рамки на невладините организации.

11 мај 2015

Видео Демонстрантите им оддадоа почит на загинатите полицајци

На протестите против полициска бруталност, на кои се бараат и оставки од властите, учесниците им оддадоа почит на загинатите полицајци во Куманово. Протестите продолжуваат со нови барања.

Мултимедиа Димовски - Меѓуетничките односи никогаш подобри

Меѓуетничките односи во Македонија, никогаш не биле подобри, вели Владо Димовски од Центарот за меѓуетничка толеранција. Тој вели дека настанот во Куманово дополнително ги сплоти луѓето.

Амбасадорите сериозно го искритикуваа Груевски

Владата не прави напредок во однос на обвинувањата кои произлегоа од прислушувањето.

Акцијата во Куманово и протестите, жешки теми за коментари

Акцијата која заврши со осум загинати и повеќе од 30 повредени и протестите против полициска бруталност привлекуваат најмногу коментари на нашата интернет страница.

Мултимедиа Солидарност меѓу Македонците и Албанците во Куманово

Жителите загрижено ги гледаат оштетените домови и ги расчистуваат дворовите.

Мултимедиа Недоверба во македонските безбедносни служби?

Нивната нереакција апсолутно наведува на тоа дека тие не ги споделуваат нашите согледувања и оценки или и тие имаат некои свои видувања за сето тоа, вели Благоја Марковски.

Платеници, терористи, џихадисти

Остануваат отворени прашањата кои се напаѓачите во Куманово и која им била целта.

10 мај 2015

Иванов - Спречени координирани терористички напади

Знаевме дека групата е сочинета од екстремно криминални поединци со исклучително воено искуство и вештини, рече претседателот Ѓорге Иванов.

Мултимедиа Разбиена терористичката група во Куманово

Полициската акција во Куманаво за сузбивање вооружена група заврши со осум загинати полицајци и повеќе од 30 повредени.

Мултимедиа Куманово жали за загинатите, Општината ги помага загрозените

Кумановци палеа свеќи за загинатите полицајци, а општинските власти и Црвениот крст се подготвени за помош на загрозените семејства.

Завршени борбите во Куманово

Во акцијата загинале осуммина полицајци, а 37 се повредени. Котевски рече дека досега нема пријавено жртви од цивилното население.

09 мај 2015

Демонстрантите запрашаа - Зошто молчиш Европо?

Демонстрантите кои протестираат против полициска бруталност, од пред Владата се упатија кон седиштето на делегацијата на Европската унија во Скопје, каде скандираа „Зошто молчиш Европо“, „И ние сме Европа“.

Мултимедиа Петмина загинати полицајци

Петмина загинати полицајци и над 30 повредени е билансот од полициската акција во Куманово.

Апели за смиреност по полициската акција во Куманово

Апели за воздржаност доаѓаат од партиите, од Американската амбасада и од Делегацијата на ЕУ. Неопходно е утврдување на фактите за она што се случува.

Фотогалерија Повредени полицајци и повремени истрели во Куманово

Во Куманово се слушаат повремени поединечни истрели, откако утрово полицијата спроведе акција против воооружена група. Од информациите од итна медицинска помош дознаваме дека засега има повеќе од десетина поведени полицајци.

Државата го маргинализира партизанското минато

На актуелната власт како да ѝ се поблиски и помили други личности и настани, а овој дел од македонската историја го подзаборава, велат историчарите.

Фотогалерија Полициска акција во Куманово за разбивање вооружена група

Пукотници и хеликоптери се слушаат во Куманово од рано утринава. Од МВР велат дека станува збор за акција за разбивање на вооружена група во кумановската „Дива населба“.

08 мај 2015

Мултимедиа Протестирај ако најдеш место

Не може да се протестира пред Влада, ниту пред МВР. Вчера, пак, демонстрантите кои протестираат против полициска бруталност, беа спречени да протестираат пред Јавното обвинителство. Може да се протестира само пред Собрание.

Јовановска со приказни кои понираат длабоко во тајните и човекот

Ги најдов во длабокото“ е насловена дебитантската збирка на раскази на младата Симона Јовановска.

Видео Средношколците го ресетираат бојкотот на наставата

Средношколскиот пленум соопшти дека еден ден ќе се вратат на настава и потоа продолжуваат со бојкотот. Повикуваат на поголема масовност за надлежните да ги сфатат посериозно.

Мултимедиа Не држи вода ограничувањето на протестите

Законот јасно наведува места и состојби во кои може да се ограничи местото на протест. МВР со образложение дека ограничувањето е резултат на последиците од протестот во вторникот.

Решение е можно ако Груевски си оди

Aко продолжи конфликтната состојба ќе остане минимум простор за компромис.

Политичката криза може да ја загрози туристичката сезона

Туристичките работници велат дека сето ова што се случува може да влијае негативно врз интересот на странските гости, а не ја исклучуваат можноста да дојде и до откажување на некои од аранжманите.

Тетово без доволно соодветни спортски игралишта

Фудбалските клубови во градот под Шара немаат помошни игралишта, нема сала за кошарка со паркет и воопшто нема атлетска патека.

07 мај 2015

Мултимедиа Трет ден протести - гумени бонбони место гумени куршуми

На некои места забрането протестирање.

Мултимедиа СДСМ бара нова истрага за загинувањето на Никола Младенов

Во еден од нелегално снимените телефонски разговори што ги објави Заев се слуша дека на автомобилот на Младенов има траги од друго возило, но оти не е расветлено дали потекнуваат од постар судир или токму од денот на несреќата.

Вердиевата Магбет за почеток на 43 Мајски оперски вечери

Со премиерата на вердиевата „Магбет“, в сабота, на 9 мај, во 20 часот, ќе бидат отворени 43. Мајски оперски вечери. На годинашното издание на оваа престижна културна манифестација, до 31 овој месец, ќе бидат одиграни уште четири оперски претстави и еден балет, а со нагласено љубопитство се очекува доаѓањето на италијанската дива Даниела Деси, која ќе биде солистка во „Андријана Лекуврев“ од Франческо Чилеа.

Насилните протести пред владата - главна тема во весниците

Повредени полицајци, приведени демонстранти. Насилни судири меѓу демонстрантите и полицијата на протестите за барање одговорност за прикривањето на убиството на Мартин Нешкоски.

Аудио Бомба на Заев: Случајни или намерни пропусти за смртта на Младенов

Трагичната смрт на новинарот Никола Младенов и „намерните или ненамерни“ пропусти во истрагата за неговото загинување, беа тема на денешната „бомба“ на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Мултимедиа Политичка одговорност за повредените полицајци и демонстранти

Органите на редот треба да си ја вршат работата, но не треба непотребно да малтретираат невини граѓани, зашто тоа создава дополнителна нервоза.

Мултимедиа Група вандали или провокатори на мирните протести?

Вчерашните протести поминаа во речиси мирна атмосфера поради неколку девојки кои застанаа во жив штит пред полицајците не дозволувајќи им на маскираните млади момчиња да предизвикаат проблеми.

Раш(Д Протагонист) - Единствено што ме возбудува е иднината

„No Exit Museum“ е симболично насловен деби албумот на Д ПРОТАГОНИСТ, прогресивното дуо што го сочинуваат Рашид Салиу Раш и Кузман Маркоски.

Ќе се реновира патот Крушево - Демир Хисар

Од локалната самоуправа тврдат дека се одобрени 7 милиони денари, кои годинава ќе бидат вложени во смена на стариот оштетен со нов асфалтен слој.

Холандските туристи почнаа да пристигнуваат во Охрид и во Струга

Се очекува до крајот на октомври, покрај Охридското Езеро треба да престојуваат повеќе од 20 илјади гости од државите од Бенелукс, односно Белгија, Холандија и Луксембург.

Кумановци загрижени за економијата, во политиката сè им е видено

И за возрасните и за младите, без оглед на етничката припадност, приоритет е егзистенцијата.

06 мај 2015

Видео Девојки како жив штит против насилство

Протестот против полициска бруталност се пресели пред Собранието, откако демонстрантите беа спречени да го изразат револтот пред зградата на Владата.

Фотогалерија Јајца за битолската општинска зграда

И Битола се приклучи на протестите против полициска бруталност. Граѓаните носеа транспаренти на кои пишуваше „И јас сум Мартин“, а помладите битолчани оваа парола ја имаат испишано и на своето тело.

Фотогалерија Прилеп против полициска бруталност

Стотици прилепчани протестираа пред општинската зграда, полициската станица, маршираа низ центарот на Прилеп, барајќи оставка на министерката за внатрешни работи и актуелната власт.

Видео ЕУ бара власта да не употребува прекумерна сила

ЕУ е силно загрижена за случувањата во земјата, повикуваат политичките актери во земјата да преземат итни мерки. Од ДУИ апелираат протестите да не бидат насилни, а СДСМ како виновник ја посочи власта.

Скопје ден потоа, повредени, приведени

Повредени и приведени по вчерашните повреди, но протестите продолжуваат. Од МВР велат дека постапувале согласно законите. Во болница има шест полицајци задржани на лекување.

Мултимедиа Незадоволството расте - потребно е политичко решение

Повод за протестот беше Нешкоски, но на протестот се изли сето насобрано незадоволство. Има најави и за нови протести, со што на повидок е безбедносна криза.

Битола со најголем број тужени дописници

Битолските новинари и дописници на национални медиуми се најтужени во Македонија. Ги тужат политичари, директори и бизнисмени.

Општинскиот буџет на Куманово усвоен со критики

Кумановската опозиција смета дека ова е веќе видена состојба помеѓу желбите и можностите, додека локалната администрација смета дека буџетот е реален.

Дебарската градинка претесна за сите деца

До пред 10 години единствената градинка во Дебар беше полупразна, а сега нема место да ги собере сите деца.

Видео Странските агенции за протестите во Скопје

Насилство и жестоки пресметки. Вака дел од светските новински агенции ги пренесоа информациите за синоќешните антивладини протести во Скопје.

Сништата и визиите на Темков на голема изложба во КИЦ

Четириесетина дела, работени во техниката акрилик, настанати во последниве неколку години ќе бидат претставени на изложбата „Со љубов од Кавадарци“ на Владимир Темков, што од 5 до 16 мај ќе се одржи во Културно-информативниот салон во Скопје. Оваа постановка е круна на серијата средби на уметникот со ликовната публика по повод трите децении од неговото творештво, во рамките на која се случи и неговата изложба во галеријата на Македонскиот центар во Њујорк.

05 мај 2015

Видео Судири меѓу полицијата и демонстрантите пред Влада

Демонстрантите кои протестираат пред владата со стапови удираат по штитовите на полиција. Претходно гаѓаа со јајца, домати, компири, пластични шишиња и по некој камен кон зградата на Владата, по што беа скршени два прозорци.

Видео Заев: Власта го прикривала убиството на Нешкоски

За да избегне политичка и друга одговорност за смртта на Мартин Нешковси, власта смислила и спровела план, за тоа да одговара само лицето Игор Спасов, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Средношколците пријавија матура и најавија протести

Средношколскиот пленум соопшти дека продолжува со бојкотот на наставата и за утре најави протести пред Министерството за образование.

Аудио Заев - Груевски ја „убил“ вистината за Нешкоски

Трагичната смрт на младиот Мартин Нешкоски и обидите на власта да го прикрие целиот случај за никој да не сноси политичка одговорност беа тема на денешната „бомба“ на претседателот на СДСМ Зоран Заев.

Политички или верски превирања во ИВЗ?

По вчерашниот „пуч“ во ИВЗ во кој разрешениот скопски муфтија Ибраим Шабани се прогласи за нов поглавар, реисот Сулејман Реџепи вели дека седиштето на ИВЗ е узурпирано од криминалци.

Со учени фармери до поквалитетно млеко

Фармерите не се задоволни од откупната цена на млекото, велат дека не им остануваат доволно пари за да инвестираат во осовременување на постоечките фарми.

Водата им го однесе родот, а им стигаат сметки за одводнување

Земјоделците од Пелагонија се жалат дека треба да плаќаат за услуга што не ја добиваат. И покрај поплавите, им стигнале сметки за одводнување.

Развој на прекуграничната соработка со Албанија

Невладиниот сектор од Македонија и Албанија до 2020 година ќе имаат на располагање 12 милиони евра за прекугранична соработка.

04 мај 2015

Браќа Манаки цели десет дена ќе ја слави убавината на филмот

Под мотото „Филмот е убав“, од 18 до 27 септември, во Битола ќе се одржи 36-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.

Видео Матура ги чека, но од барањата не отстапуваат

Бојкотот на средношколците влегува во петтата недела. Со надлежните власти не најдоа заеднички јазик, па продолжуваат со својата битка, поддржани и од Родителскиот пленум.

Проблемот е Груевски - тој мора да си оди

Автократскиот режим е поставен од Никола Груевски, а не од поединци коишто се огрешиле од законот. Проблемот е Никола Груевски, вели Заев по најавите од премиерот за можни кадровски освежувања.

Кој пат ќе го фати ДУИ?

ДУИ го изгуби патот и треба да реши дали до крај ќе оди со ВМРО-ДПМНЕ или ќе се отцепи, велат познавачите.

03 мај 2015

Груевски - Има слобода, но опозицијата така се вади за поразите

Опозицијата со својот медиумски и невладин сектор, со самото свое делување покажува дека во оваа држава има и слобода и демократија, рече премиерот Никола Груевски.

Видео Чаусидис - Новинарството ставено на листата на отстрел

Новинарството е буквално ставено на листата на отстрел, а има само мали островца на новинарската професија, а се друго е пропаганда, вели претседателката на новинарскиот синдикат Тамара Чаусидис.

02 мај 2015

Груевски најави истрага за „бомбите“ и кадровски промени

Груевски од партискиот конгрес во Куманово, рече дека сака да има „истрага и за нивните прекршувања на законите, но и за она за што нас не обвинуваат“. Тој најави и кадровски промени во својот тим.

01 мај 2015

Пачкова со изложба за слободата да се делува општествено

„До кога ли вака шепот без екот?“ е насловена изложбата на младата уметница Дороти Пачкова, што од 30 април до средината на мај, се одржува во Галеријата на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. На оваа втора самостојна постановка, таа се претставува со дела работени во техниката акрил и readymade инсталација, настанати во последниве неколку месеци, со кои ја проблематизира тематиката за улогата на индивидуата, на творецот во општеството и нивната взаемна и интеракција.

Видео Протест за социјална правда низ улиците на Скопје

Повеќе илајди граѓани денеска одржаа протест за социјална правда и работнички права низ улиците на Скопје, по повод 1 Мај. По пауза од повеќе години, марш одржа и Сојузот на Синдикати на Македонија

Оставки или масовни протести за излез од кризата?

Разрешницата на кризата наскоро ќе влезе во завршна фаза, велат познавачите. Дали тоа ќе биде со оставки, или со масовни протести?

Тројно зголемена илегалната миграција во Македонија

Се зголемува бројот на баратели на азил во Македонија. Ако во 2008 биле регистрирани 50 бегалците од воени подрачја кои бараат азил, минатата година нивниот број изесувал повеќе од 1.200.

мај 2015

Календар

Избор на уредникот

Радио програма