сабота, ноември 28, 2015 Скопје 06:48

Фокус

Архивска фотграфија - Полициска акција Ќелија за апсење осомничени дека војувале на странските боишта.

Видео Исламот не прифаќа радикализам

Поглаварот на ИВЗ Хаџи Сулејман ефенди Реџепи вели дека исламот не прифаќа екстремизам и дека ИВЗ е категорично против насилство и радикализам. ПовеќеМладинска On-line колумна


Maкедонија

Македонија

Неделници - федерализација и лични карти

Неделникот Фокус го продолжува своето истражување за фалсификуваните... Повеќе

Македонија

Унковски со праизведба на „Ајнштајновите соништа“ во Прилеп

„Ајнштајновите соништа“ е насловена претставата во режија на... Повеќе

Дождот ги смири мигрантите на границата со Грција
Македонија

Видео Дождот ги смири мигрантите

Мирно е на македонско-грчката граница, но полицијата и војската... Повеќе

Свет

Русија ќе продолжи да соработува со САД во Сирија
ТВ Прилог

Видео Русија ќе продолжи да соработува со САД во Сирија

Русија ќе продолжи да соработува со САД и нивните партнери кои се... Повеќе

Свет

Видео Царот и Султанот

Дојде на власт ветувајќи дека ќе ги врати традиционалните вредности.... Повеќе

Свет

Видео Затегнати руско-турските односи поради соборениот авион

Турција собори руски авион во близина на границата со Сирија. Русија... Повеќе

Регион

ТВ Прилог

Видео Бајден: Балканот во ЕУ, гаранција за мир во Европа

Американскиот потпретседател Џо Бајден и претседателот на Европскиот... Повеќе

САД се враќаат на Балканот
ТВ Прилог

Видео САД се враќаат на Балканот

Учеството на американскиот потпретседател Џо Бајден на денешниот... Повеќе

ТВ Прилог

Видео Убиецот на двајцата војници во БиХ се самоубил

Енес Омерагиќ кој синоќа во сараевската населба Рајловац убил двајца... Повеќе

Eкономија

Економија

Како економскиот неуспех стана успех

Македонија се задолжи, ама не грижете се пари за плати и пензии ќе... Повеќе

Илустрација.
Економија

Рударите стечајци се надеваат на нов концесионер

Во Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство велат дека имало... Повеќе

Архивска фотографија.
Економија

Изгласан буџетот за 2016 година

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ го фалат буџетот за 2016 во кој се... Повеќе


ТВ Интервју

Вашата JavaScript е исклучена или имате стара верзија на Adobe Flash Player.Спуштете ја новата верзија на Flash player.
Ременски – Сакаме да бидеме гарант дека нема да има злоупотребиi
X
22.11.2015
Во минатото во функција на добивање на глас во време на избори се злоупотребувале овластувања, имало уцени и ние сакаме да бидеме гарантори дека тоа нема да се случува во периодот што следува, вели новата министерка за труд и социјала од СДСМ Фросина Ташевска Ременски.
Видео

Видео Ременски – Сакаме да бидеме гарант дека нема да има злоупотреби

Во минатото во функција на добивање на глас во време на избори се злоупотребувале овластувања, имало уцени и ние сакаме да бидеме гарантори дека тоа нема да се случува во периодот што следува, вели новата министерка за труд и социјала од СДСМ Фросина Ташевска Ременски.
Видео

Видео Лешоски - Социјалните мрежи се дупката од приказната за Цар Трајан

Ископале дупка и викнале дека царот има козји уши, ја закопале и им поминало. Така го гледам тоа со социјалните мрежи и со целата таа ненасочена активност на вистинско место. Едноставно, луѓето си кажуваат да им помине и толку, вели поетот Дарко Лешоски.
Видео

Видео Гарет - Многу работа за кредибилни избори во април

Одржувањето на кредибилни избори во април следната година значи дека има многу работа во меѓувреме, и потребно е не само политичките лидери во земјата, туку и институциите, медиумите, граѓанскиот сектор да работат заедно за исполнување на таа цел, вели британскиот амбасадор Чарлс Гарет.
Видео

Видео Ориѓански – Оваа власт е неподнослива

Страшно е кога дел од граѓаните ќе почнат да ја величаат власта, тоа е најстрашно, затоа што добра власт не постои, нема таква. Има поднослива и неподнослива власт, а оваа е неподнослива, вели музичарот Златко Ориѓански.
Видео

Видео Острени - За Маѓар телеком не треба коментар, туку судско делување

Не треба коментар за аферата Маѓар телеком, треба судско делување, треба обвинителите да си ја вршат својата работа. Ако е тоа така, независно за кого се работи, вклучувајќи ме и мене, секој треба да одговара, вели лидерот на новоформираната партија Унитети Гзим Острени.
Видео

Видео Николов - Нереален и неразвоен буџет

Буџетот е неразвоен и нереален, бидејќи нема да се оствари планираниот економски раст, вели Марјанчо Николов од СДСМ во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Според него, на Македонија и е потребен раст од 6 до 7 проценти.
Видео

Видео Бесими - Без политички договор може да ја изгубиме препораката

Доколку не се испочитува политичкиот договор од 2 јуни и доколку нецелосно работиме на исполнување на итните реформски приоритети, може да се случи и да не ја добиеме препораката, вели вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Видео

Видео Суомалајнен - Ако почнете сега, избирачкиот список може да се прочисти на време

Со добро реорганизирање и ревизија на избирачкиот список каков што е сега и со помош на експерти можно е да се подобри списокот, да се отстранат грешките, вели амбасадорката на ОБСЕ во Македонија Нина Суомалајнен.
Видео

Видео Дивјак Томиќ – Можеби подолго ќе се задржуваат, но мигрантите нема да останат

Мерките кои ги преземаа и Унгарија и Хрватска секако нема да го спречат приливот на бегалци и мигранти, бидејќи тие ќе го бараат патот до нивните крајни дестинации онаму каде ќе можат да го најдат, вели српската амбасадорка Душанка Дивјак Томиќ во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Видео

Видео Фрчкоски - Специјалната обвинителка, МВР и МРТВ - булдожери за промена

Во овој момент постојат три големи булдожера за суштинска промена на ситуацијата, едно е специјалниот обвинител и неговото влијание со резултатот на неговите истраги, второ е МВР и трето е државната телевизија, вели професор Љубомир Фрчкоски.
Видео

Видео Марковска - Одговорно е раководството, а не цела ВМРО-ДПМНЕ

Главната и носечка улога ја има лидерот на партијата, бидејќи и најголемата одговорност е негова, вклучително и на членовите на Извршниот одбор. Време е одговорноста во партијата да биде со име и со презиме, а да не биде на целата партија, вели поранешната пратеничка, Ѓулистана Марковска
Видео

Видео Ариф - Неопходни се подготовки за зимски наплив на мигранти

Ние и Владата треба да имаме план за кога ќе врне снег и кога ќе имаме жени и деца кои ќе спијат под отворено небо, со снег или дожд. Решение не треба да бараме тогаш, туку треба да имаме подготвено план уште отсега, вели претставникот на УНХЦР во земјава Мохамад Ариф.
Видео

Видео Шаќири - Разочаран сум во луѓето што молчат и трпат

Во секоја нормална земја после онолку „бомби“ на опозицијата, ќе имаше драстични, пореметувања во политичкиот живот, а кај нас никому ништо. Затоа искрено не сум разочаран ниту во власта, ниту во опозицијата, јас сум разочаран во самиот народ којшто е подготвен да трпи, вели музичарот Бени Шаќири.
Видео

Видео Шилегов - И бомбата за Монструм немаше ништо да промени

Доколку објавевме и за Монструм немаше да влијае на вака поставеното Јавно обвинителство и на вака поставеното правосудство во Македонија, вели Петре Шилегов.
Видео

Видео Фестивалите треба да бидат слободни зони

Уметноста не смее да влезе во замката на политичките игри и манипулации, вели селекторот на драмската програма на Охридско лето, Ѓорѓи Јолевски. Додава и дека мора да се истрае во борбата против кичот.
Видео

Видео Божиновска Петрушевска - Прифатните капацитети да се прошират

Потребно е проширување на прифатните капацитети за мигрантите и нивно адаптирање согласно миграциските текови. Прифатниот центар беше воспоставен кога обемот на илегалната миграција, беше далеку помал, но сега има потреба од изградба на нови капацитети, вели Соња Божиновска Петрушевска од ИОМ.
Видео

Видео Берец - Изборите не треба да носат страв

Речиси секоја година има избори, и тоа што успеав да го забележам е дека постои страв кога се работи за изборите, страв на сите страни и на сите нивоа на општеството, вклучувајќи ја политичката елита, вели Мариане Берец, вршителка на должност шеф на мисијата на ОБСЕ во Македонија.
Видео

Видео Малески - На странците им е најважна стабилноста

Автократскиот режим на овој начин си ја предизвикува судбината, меѓутоа тој систем исто така не може да се разруши преку ноќ и ако тој им гарантира на надворешните партнери стабилност и ред, веројатно тие ќе се обидат да го сочуваат тоа, вели универзитетскиот професор Денко Малески.
Видео

Видео Тодоровски - Со партизираност до слаби резултати во дипломатијата

Дел од кадрите кои се од полна доверба на раководството функционираат по партиски линии, а „неподобните кадри“ во МНР се користат за колку-толку да ги покријат професионалните задачи, вели претседателот на Синдикатот на дипломатската служба Сашко Тодоровски.
Видео

Видео Попсимонова - Креирање непријатели за криење на економските проблеми

За да се оттргне вниманието од реалните економски проблеми, владата креира непријатели во, порано беа етничките заедници, па странски служби, надворешни непријатели и сега сме фокусирани на партиските, вели универзитетскиот професор Гордана Попсимонова.
Видео

Видео Богов - Ако политичката криза продолжи, штетата ќе ја почувствуваме сите

Ако политичката криза продолжи или ескалира, штетата ќе ја почувствуваме сите, затоа што тоа ќе значи помалку инвестиции, создавање помалку работни места, можеби и намалување на плати, вели гувернерот на НБРМ Димитар Богов.
Видео

Видео Бајер - Опасност од одземање на препораката за преговори

Некои земји членки во Брисел, ако политичката ситуација не се подобри, ќе сакаат да ѝ ја одземат на Македонија препораката за почеток на преговори за членство во ЕУ, вели австрискиот амбасадор во Македонија, Томас Михаел Бајер.
Видео

Видео Зеколи - Нема дијалог ако сите почнат да зборуваат истовремено

Во овие десет години многу групи на граѓани се држени во една хибридна состојба на молк и се плашам дека одеднаш ќе дојдеме во ситуација во која сите ќе сакаат да прозборат, вели аналитичарот Арсим Зеколи.
Видео

Видео Заев - Македонија никогаш не била меѓуетнички побезбедна

Меѓуетнички побезбедна Македонија мислам дека и никогаш порано не била, паради тоа што народот е гарант и чувар на мирот. Може да има само мешетари и бандити, со кои верувам дека професионалците во безбедносните структури успешно ќе се справат, вели претседателот на СДСМ Зоран Заев.
Видео

Видео Бужаровска - Медиумски мрак за перење на мозоците на граѓаните

Јавноста некритички ги прима информациите што ѝ се сервираат затоа што упорно и бавно ѝ се пере мозокот, вели писателката Румена Бужаровска.
Видео

Видео Жерновски - Власта се бори да си ја сочува главата

Имаме работа со луѓе, коишто се спремни буквално сè да направат за да останат на власт. Тие не мислат да дадат оставка, затоа што не се борат тие за уште еден мандат, тие се борат за својата глава, вели градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски.
Видео

Видео Алтхаузер - Потребни сериозни напори за задржување на препораката

Вашата земја треба да вложи сериозни напори за да ја задржи препораката за почеток на преговори со ЕУ, вели германската амбасадорка Кристине Алтхаузер во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Видео

Видео Хан - Собраниска комисија за „Прислушувањето“

Аферата „Прислушување“ треба да ја разрешат надлежните институции, но ако е неопходно исто така треба да има комитет во Парламентот кој ќе се справи со ова прашање, но тоа зависи од присуството на сите политички партии во Парламентот, вели еврокомесарот Јоханес Хан.
Видео

Видео Георгиевски - Владата води класична југословенска политика

Ние сме во полоша состојба отколку што беше Македонија во рамките на Југославија, затоа што јас навистина сметам дека македонските комунисти, барем во последните 10 години, беа повеќе Македонци од оваа денешна влада, вели поранешниот премиер и лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски.
Видео

Видео Господин Петар - МПЦ е единствена православна црква во Македонија

Во Македонија ќе има само една црква, тоа е МПЦ и никако друга верска заедница која ќе говори дека е нешто како супститут на МПЦ или паралелна црква на МПЦ, вели митрополитот преспанско-пелагониски, господин Петар.
Видео

Видео Бубо Каров - Официјалната политика го губи тлото под нозе

Ова што се случува со студентите, луѓето сè повеќе и повеќе се охрабруваат да излезат надвор, да го кажат јавно своето мислење, можеби кај младите пораснала свеста, но на постарите им дошло веќе преку глава, немаат друг избор, вели Љупчо Бубо Каров од популарните К-15.
Видео

Видео Брет - Потребни се повеќе консултации за образовните реформи

Од наша гледна точка треба да има консултации, да се слушне повеќе и да се вклучи мислењето на засегнатите страни, тоа значи и на професорите и на студентите, вели амбасадорот на ОБСЕ, Ралф Брет, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Видео

Видео Унковски - Луѓето се будат од хипнозата

Полека, полека, мислам дека луѓето ги отвораат очите и гледаат дека животот не им е поубав затоа што има ваков или онаков споменик, вели режисерот Слободан Унковски.
Видео

Видео Џафери - Владината коалиција функционира

Интервју со вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Муса Џафери.
Видео

Видео Реџепи - Со перење мозок до странски боишта

Интервју со Реис ул-улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи, поглавар на Исламската верска заедница во Македонија.

Избор на уредникот

Слободна Европа на македонски

Хајд Парк

Сообраќајот и урбанизацијата се главните причини за високото ниво на аерозагадување во Скопје, велат граѓаните кои ги анкетиравме. Тие сметаат дека властите малку прават околу решавање на проблемот, а скептични се и околу последната мерка на Град Скопје с

Сообраќајот и урбанизацијата се главните причини за високото ниво на аерозагадување во Скопје, велат граѓаните кои ги анкетиравме. Тие сметаат дека властите малку прават околу решавање на проблемот, а скептични се и околу последната мерка на Град Скопје с

Погледни го видеото

Анкета

Анкети архива