сабота, јули 26, 2014 Скопје 15:09

ТВ Слободна Европа

Вашата JavaScript е исклучена или имате стара верзија на Adobe Flash Player.Спуштете ја новата верзија на Flash player.
Хајд Парк - Одмори, сиромаштија, патриотизамi
|| 0:00:00
...
 
🔇
X
22.07.2014
Море, езеро, планина? Граѓаните што ги анкетиравме велат дека или немаат пари за на одмор или оти нивниот прв избор е Грција - има море, а е најблиску и најевтино.
Видео

Видео Хајд Парк - Одмори, сиромаштија, патриотизам

Море, езеро, планина? Граѓаните што ги анкетиравме велат дека или немаат пари за на одмор или оти нивниот прв избор е Грција - има море, а е најблиску и најевтино.
Видео

Видео Организатор и редари за мирни протести против „Монструм“

Денешните протести поради пресудата во случајот „Монструм“ во Скопје мирно завршија. Ова беа први протести по донесувањето на пресудата, на кои се појави формален организатор т.н. Организационен совет на чело со Бедри Хајдари, брат на Фејзи Азири кој е осуден во случајот „Монструм“.
Видео

Видео Протестите поради „Монструм“ мирно завршија

За разлика од минатата недела, денешните протести беа мирни и за разлика од минатиот петок беше забележливо дека има редари кои се грижеа да не дојде до поголеми инциденти. Овојпат не можеше да се забележат зелени саудиски знамиња, туку само албански знамиња и транспаренти на албански јазик.
Видео

Видео Цивил - Дисквалификувана демократија

Македонија е во постојана предизборна кампања. За време на избори има фантомски гласачи, медиумите се пристрасни, има јавно гласање, институциите не реагираат на неправилностите. Ова се само дел од забелешките на Цивил за изборите 2014, поместени во публикацијата Дисквалификувана демократија.
Видео

Видео Судири меѓу демонстрантите и полицијата за Монструм

Демонстрантите фрлаа камења и тули врз полициските сили и Судот. Полицијата одговари со солзавец, шок бомби и водени топови. Неколку илјади албанци протестираа во Скопје незадоволни од пресудата за доживотен затвор за 6 - те обвинети за убиство на 5 те момчиња кај Смилковско езеро
Видео

Видео Роднините на осудените од „Монструм“ незадоволни од пресудата

Братот на осудениот Фејзи Азири, Бедри Хајдари, пред судот изјави дека неговиот брат е невин. Тој рече дека дополнително ќе одлучат дали ќе организираат протести.
Видео

Видео Хајд Парк - Колку сте задоволни од платата?

Владата постојано најавува зголемувања на платите и пензиите, но поголемиот дел од граѓаните, тоа не го почуствувале. Колку вие сте задоволни од вашата плата, погледнето го видеото и коментирајте.
Видео

Видео Македонска актерка не може во странство оти е Ромка

Зошто имам пасош, кога не смеам да излезам од државава, прашува младата актерка од Театарот за деца и младинци во Скопје, Емра Куртишова, откако властите не ѝ дозволиле да отпатува кај сестра ѝ во Германија, иако ги имала потребните документи за патување.
Видео

Видео Никовски: Има сериозни обиди за решавање на спорот со името

Со поранешниот дипломат Ристо Никовски разговараме за последната рунда преговори под медијаторство на Нимиц и очекувањата пред самитот на НАТО во септември
Видео

Видео Фудбалска треска и во Македонија

Македонија ја нема меѓу учесниците на Светското првенство, но тоа не го намалува интересот кај нас за овој најзначаен спортски настан на планетата. Граѓаните се подготвуваат на групно гледање во кафулињата, угостителите тријат раце.
Видео

Видео Малиќи: За членство во НАТО не ни треба самит, туку решение за името

Професор Назми Малиќи зборува за очекувањата од септемврскиот самит на НАТО, значењето од нашето зачленување во Алијансата и контекстот што го создава украинската криза.
Видео

Видео Како Македонија да профитира од јавно - приватно партнерство

Ричард Нормент е научен соработник и поранешен директор на Националниот совет за јавно-приватно партнерство во САД. Со него разговаравме зошто е важно јавното-приватно партнерство, каква е праксата до сега и како Македонија може да профитира од него.
Видео

Видео Протест на стечаjци во Скопје

Стечајните работници денеска повторно протестираа. Тие бараат од Владата месечен надоместок., односно да се обештетат сите стечјани работници. Никој од владата денеска не ги прими.
Видео

Видео Повторно немири во Ѓорче Петров

Повредени и приведени граѓани е епилогот од протестите и нередите кои вечерва настанаа во населбата Ѓорче Петров на повеќе локации од мостот кон Сарај до трговскиот центар „Глобал“. Полицијата принудно го избриша поголемиот дел од видео материјалот кој беше снимен со камерата на Радио Слободна Европ
Видео

Видео Ѓорче Петров по вчерашното убиство

Искршени прозорци, уништени дуќани и кафулиња по синоќешните немири во Ѓорче Петров по убиството на матурантот Ангел. Жителите бараат да се казни неговиот убиец.
Видео

Видео Многу граѓани на плоштадот за помош на Србија и БиХ

Лекови ,флаширана вода ,облека се некои од работите кои граѓаните денеска ги донираа на плоштадот во Скопје за поплавените во Србија и БиХ.
Видео

Видео Хајд парк: Дали Македонија може да стане членка на НАТО во септември?

Граѓаните не се оптимисти дека може да се реши спорот за името со Грција до септемврискиот самит на НАТО. Но, некои се уверени дека има шанси Македонија да стане членка на НАТО, главно поради кризата во Украина.
Видео

Видео Доделени пратеничките мандати, СДСМ не дојдоа

Опозицијата денеска не ги подигна увренијата за пратеничките мандати кои ги освои на предвремените парламентарни избори. Ни НДП не го подигна единствениот мандат кој го освои на изборите. Во ДИК да го подигне своето уверение дојде и премиерот Никола Груевски.
Видео

Видео Новинарите мора сами да се изборат за своите права

Со потпретседателот на Меѓународната федерација на новинари, Јасмина Поповиќ поразговаравме за условите во кои работат македонските новинари, како да се подобри влијанието на синдикатот и како да се отстрани притисокот од власта врз медиумите.
Видео

Видео Првомајски протести во Скопје

Во Скопје се одржаа два паралелни првомајски собира. Едниот на ССМ, на кој се зборуваше за "успесите" на синдикатот. Другиот, со учество на неколку здруженија, на кој се зборуваше за тешката економска состојба, невработеноста и работничките права.
Видео

Видео Во приватниот сектор нема жени

Валентина Дисоска, претседателка на Здружението за бизнис жени вели дека според стереотипите кои владеат во земјава, жените најчесто се определуваат за работа во секторите образование и здравство, а во приватниот сектор ги нема доволно, затоа што процентот на жени претприемачи е многу мал.
Видео

Видео Што очекуваат граѓаните од гласањето за претседател и пратеници?

Граѓаните денеска гласаа на вториот круг од претседателските избори и на предвремените парламентарни избори. Ги прашавме што мислат во каква атмосфера ќе помине гласањето и што очекуваат од новиот претседател и од новата влада.
Видео

Видео Македонија избира претседател и пратеници

Денеска се одржува вториот круг од претседателските избори и гласање за предвремени парламентарни избори. Засега гласањето се одвива без проблеми.
Видео

Видео Жерновски со фотографии од милионската ограда за мостот Слобода

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски одржа преес конференција на мосто Слобода каде што покажа фотографии од како што рече готовата ограда за мостот
Видео

Видео Хеншо: Граѓаните сакаат политички дебати

Со директорот на НДИ во Македонија, Крис Хеншо разговаравме за дебатите кои ги организираа со политичките партии пред изборите и зошто владејчката партија ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше во нив?
Видео

Видео Прв круг претседателски избори

Мал одѕив на гласањето на претеседателските избори во мешаните етнички општини како Топанско поле за разлика од општина Центар каде е забележана поголема излезност. Граѓаните се надеваат дека новиот претседател ќе им овозможи подобар живот.
Видео

Видео Гласање во првиот круг од претседателските избори

Гласањето засега се одвива во мирна атмосфера и без проблеми
Видео

Видео Интегрирано образование

Учениците од македонска и албанска националност од две тетовски села преку игра и низа активности се запознаваат и дружат и со тоа ги уриваат етничките бариери. Нивната средба беше дел од проектот на УСАИД за интегрирано образование во Македонија.
Видео

Видео Маријана Велкова Лончар, Организација на потрошувачи на Македонија

Маријана Велкова Лончар, Организација на потрошувачи на Македонија
Видео

Видео Марш против сиромаштија во Скопје

Неколку стотици луѓе излегоа на денешниот Марш против сиромаштијата во Скопје што симболично започна во 5 минути до 12 часот.
Видео

Видео Кај Мостар одбележана 10-годишнината од загинувањето на Борис Трајковски

Во близина на Мостар, на местото на авионската несреќа, беше одбележана 10 годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и неговите соработници. Присуствуваа делегации на РМ и на БиХ, предводени од Ѓорѓе Иванов и Жељко Комшиќ.
Видео

Видео Хајд Парк: Дали се живее со 8.000 денари месечно?

Согласно владините предлози, минималната плата во Македонија треба да изнесува 8.050 денари месечно. Дали се преживува со ваков приход? Погледнете го видеото и коментирајте
Видео

Видео Судири меѓу стечајците и полицијата во Скопје

Неколкумина полесно повредени, двајца приведени, па по интервенцијата на Хелсиншкиот комитет ослободени демонстранти и една интервенција на возилото на Брза помош е епилогот од судирите меѓу демонстрантите и полицијата на денешниот протест на стечајците пред владата.
Видео

Видео Ји: Сакаме да помогнеме во евроинтеграциите

Заменик-помошникот државен секретар на САД разговарал за пречките во македонските евроинтеграции со претставници на државниот врв и опозицијата во текот на официјалната посета на земјава.
Видео

Видео Разговор со Данчо Ангелковски, невработен, кој секојдневно чека на Јужниот булевар некој да го најми за работа

Голем број невработени секојдневно чекаат на улица да бидат изнајмени за тешка физичка работа бидејќи тоа им е единствениот начин да го прехранат семејството. Данчо Ангелковски, татко на две деца, е еден од нив.
Видео

Видео Хато Бренер- Корупцијата ги прави Германците претпазливи инвеститори

Корупцијата е проблем и во вашата земја. Германците се многу претпазливи со оваа работа затоа што многу се казнува во Германија ако ги правите тие работи, вели Хато Бренер, германски консултант за извоз и претседател на Европската асоцијација на средни претпријатија.
Видео

Видео Семејното насилство во пораст

Интервју со Билјана Настовска од невладина организација Млади активисти против семејно насилство.
Видео

Видео Хајд парк - Очекувања во 2014

Што очекуваат граѓаните на Македонија од Новата 2014 година на приватен план, а што од државата?
Видео

Видео Хајд Парк: Геј парада во Скопје?

Дали има услови за одржување на геј парада во Македонија и дали би подржале ваква иницијатива? Погледнете го видеото и коментирајте
Видео

Видео Жерновски - Обвинителството мора да се изјасни за Скопје 2014

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски вели дека воопшто не е изненаден од резултатите од извештајот за Скопје 2014. Кај него, како што вели, останува само надежта дека институциите нешто ќе преземат за сакционирање на виновниците
Видео

Видео Марш за толеранција

Под слоганот „Македонија има љубов за сите - Насилството не почнало и нема да заврши со мене!“, во Скопје се одржа марш по повод Меѓународниот ден на толеранцијата. Хелсиншкиот комитет и ЛГБТИ центарот за поддршка соопштија дека маршот е посветен на правото на живот ослободен од насилство.
Видео

Видео Американска донација за побезбедни граници

Граничната полиција и Царинската управа добија американска донација во опрема вреднa 479 илјади долари, со која ќе им се олесни работата.
Видео

Видео Со специјалци против мирен протест

Во тензична атмосфера со меѓусебни туркања со полицијата помина протестот на новинарите за поддршка на новинарот Томислав Кежаровски. Новинарите се обидоа да го поминат полицискиот кордон откако не им беше дозволено да протестираат пред Музејот на македонската борба за државност и самостојност. Полицијата насила ги спречи.
Видео

Видео Пивоваров: Последици од лустрацијата врз безбедноста

Ако САД спроведеше лустрација како македонската и ЦИА ќе се распаднеше, вели поранешниот прв човек на военото разузнавање и универзитетски професор Владимир Пивоваров. Во интервјуто зборува за последиците од лустрацијата врз безбедносните служби како и за правните аспекти на аферата „Шпион“.
Видео

Видео Хајд Парк - Името или ЕУ?

Европската комисија во новиот извештај за напредокот на Македонија бара брзо решавање на спорот со името со Грција. Ги прашавме граѓаните дали се за изнаоѓање на компромисно решение, односно промена на името, со цел влез во ЕУ?
Видео

Видео Сахара мировен самит

Во новиот македонски театар се одржа мировниот самит во рамки на Сахара балканскиот мировен фестивал. Самитот го организираше Сахара групацијата на Субрата Рој. Специјален гостин на самитот, кој имаше и свое обраќање беше британскиот премиер Тони Блер.

ФокусМладинска On-line колумна


Eкономија

Привидот на просечната плата

Месецот не се поминува со просечна плата, освен за сметки, не останува многу за друго. Не ќе јадеме само пиперки, понекогаш имаш желба и плескавица да каснеш, вели анкетиран граѓанин. Повеќе

Повеќе текстови

Мултимедиа

Вашата JavaScript е исклучена или имате стара верзија на Adobe Flash Player.Спуштете ја новата верзија на Flash player.
Како ирачките христијани беа протерани од Мосулi
X
24.07.2014
Ирачките христијани беа присилени да го напуштат Мосул, градот кој е под контрола на Исламската држава. Некои од нив кои сега се наоѓаат во бегалски кампови во Курдската автономна област зборуваат за Радио Слободен Ирак за тоа што го доживеале.
Видео

Видео Како ирачките христијани беа протерани од Мосул

Ирачките христијани беа присилени да го напуштат Мосул, градот кој е под контрола на Исламската држава. Некои од нив кои сега се наоѓаат во бегалски кампови во Курдската автономна област зборуваат за Радио Слободен Ирак за тоа што го доживеале.
Фотогалерија

Фотогалерија По падот на Малезискиот патнички авион

На 17 јули светот беше шокиран од веста дека авион на Малезија Ерлајнс на летот Амстердам Куала Лумпур бил, како што се верува, соборен со ракета над источна Украина. Авионот падна во регион под контрола на проруските сепаратисти. Сите 283 патници и 15 членови на екипажот загинаа.
Фотогалерија

Фотогалерија Слики од фронтот во Донбас

Артур Гаспаријан, 24 годишник, роден во Спитак, Ерменија бил регрутиран во мај во да се бори во источна Украина. Еве дел од неговите фотографии за време на неговото едномесечно служење таму.
Видео

Видео По забраната за псуење во Русија

Законот за забрана на псовки во филмови, театарски претстави и други уметнички творби влезе во сила на 1 јули годинава. РСЕ/РЛ ги праша жители на Москва дали оваа мерка ќе придонесе тие да псујат помалку?
Фотогалерија

Фотогалерија Прва Светска војна: атентатот врз надвојводата Франц Фердинанд

Австроунгарскиот престолонаследник Франц Фердинанд и неговата сопруга Софија беа убиени во Сараево на 28 јуни 1914 година. Тоа беше повод за почетокот на Првата Светска војна еден месец подоцна. Поглед на луѓето, местата и настаните на тој историски ден.
Видео

Видео Последните денови на Гаврило Принцип

На 28-ми јуни 1914-та година, Гаврило Принцип, во Сараево, изврши атентат врз австро-унгарскиот престолонаследник Франц Фердинанд, што беше повод за почеток на Првата Светска Војна еден месец подоцна. Гаврило Принцип беше затворен во близина на Прага, каде што и почина.
Фотогалерија

Фотогалерија Северна Митровица: Жардињери, наместо барикади

Српски официјални претставници присуствуваат на поставувањето жаедињери со цвеќиња, што уследи откако од мостот на реката Ибар беа отстранети барикадите поставнеи пред три години во знак на противење на кососвските институции во северниот дел на Косово.
Фотогалерија

Фотогалерија Од отворањето на Мундијалот во Бразил

Светското фудбалско првенство во Бразил беше отворено со колоритна церемонија на стадионот Коринтиа во Сао Паоло. Учествуваа стотици танцувачи, гимнастичари и ѕвезди како Џенифер Лопез.
Видео

Видео Ромска шаторска населба во центарот на Сараево

Веднаш зад ново-отворениот и гламурозен Сараево сити центар, се наоѓа ромска шаторска населба. Околу 20 роми живеат од собирање старо железо и питачење. Градските власти не превземаат ништо.
Фотогалерија

Фотогалерија Плажите на Нормандија пред 70 години и сега

На 6 јуни 1944 година сојузничките војници извршија инвазија на плажите на Нормандија во северниот дел на Франција во познатата операција Денот Д. Во најголемата таква акција во историјата учествуваа 150 илјади војници. Како беше тогаш и како е сега.
Фотогалерија

Фотогалерија Годишнина од крвавото задушување на протестите на Тијенамен

Во април 1989 година, кинеските студенти почна протест на плоштадот Тијенанмен во Пекинг за демократски реформи и крај на корупцијата. Собирите, предизвикани од смртта на реформистички претседател на Комунистичката партија Ху Јаобанг, брзо прерасна во масовни продемократски демонстрации. На 4 јуни, 1989 година, кинеската војска насилно ги растури демонстрантите. Владата никогаш не објави официјалната бројка на загинати, но проценките се движат од неколку стотици до илјадници. Денес, кинеската влада забранува каква било расправа за настаните од 1989 година.
Видео

Видео Ромите од Вукосавље оставени сами на себе

Откако поплавите им нанесоа големи штети, Ромите од Модрички Луг кај Вукосавље, апелираат да им се помогне. Велат сите ги заобиколуваат. Поминуваат возила со хуманитарна помош, но кај нив никој не застанува.
Фотогалерија

Фотогалерија Домаљевац, БиХ (27.05.2014): Водата и натаму стои

Водите од поплавите на подрачјето на Босанска Посавина полека се повлекуваат, но состојбата на многу места сеуште е критична. Најтешко е во Домаљевац, каде што животот во 1.500 поплавени куќи зависи од хуманитарна помош, која се доставува со чамци.
Фотогалерија

Фотогалерија Поплави во Скопје

Големо невреме со пороен дожд, град и силен ветер синоќа го погоди Скопје. Улиците за кратко време беа поплавени, имаше проблеми и со снабдувањето со струја. Синоќа во главниот град беше регистриран и земјотрес. Фото: МИА.
Фотогалерија

Фотогалерија Луѓе и ѕвезди на Канскиот фестивал

Канскиот филмски фестивал секогаш привлекува илјадници филмаџии, новинари, туристи. И при неговото 67 издание францускиот град пулсира во ритамот на филмот.
Видео

Видео Помош за настраданите од поплавите во прифатни центри

Во Белград, во прифатни центри се сместуваат луѓето кои ги напуштија своите домови поради поплавите. Активисти на Црвениот Крст им помагаат и ги евидентираат.
Фотогалерија

Фотогалерија Воена парада на Црвениот плоштад

11 илјади војници, десетици борбени возила, тенкови, артилерија, авијација.., парадираа на Црвениот плоштад во Москва по повод Денот на победата над фашизмот. Руската демонстрација на воена сила, годинава и во светлината на кризата во Украина и руската анексија на украинскиот регион Крим.
Фотогалерија

Фотогалерија Заборавни песни и незаборавни скандали

Евросонгот секоја година привлекува над милион гледачи. Но понекогаш, тоа е поради контроверзите, не поради песните.
Фотогалерија

Фотогалерија Украинската криза во карикатури

Како неколкумина политички карикатуристи гледаат на кризата во Украина.
Фотогалерија

Фотогалерија Посета на молдавскиот автономен регион Гагаузија

Како што украинските тензии со Русија се зголемуваат така и жителите на соседна Молдавија стануваат се повознемирени. Во февруари етничките турци кои зборуваат руски и се со православна вера гласаа нивниот автономен регион Гагаузија да има поблиски врски со Русија. Молдавската влада референдумот го прогласи за незаконски. Гагузија има 155 илјади жители.
Фотогалерија

Фотогалерија Политички постери: 100 години судир на идеологии

Европа се подготвува да ја одбележи 100 годишнината од Првата светска војна. По тој повод во Центарот за современа уметност во Прага се одржува изложба на политичката пропаганда од таа војна до денес.
Фотогалерија

Фотогалерија Замоци крај патот: Невообичаени автобуски станици од советско време

За време на патувањата по поренешниот Советски сојуз, канадскиот фотограф Кристофер Хервиг открива дека тогашните автобуски станици биле своевидна архитектонска и поп арт изложба на советската ера.
Повеќе


ТВ Интервју

Вашата JavaScript е исклучена или имате стара верзија на Adobe Flash Player.Спуштете ја новата верзија на Flash player.
Интервју со Дончо Герасимовскиi
|| 0:00:00
...
 
🔇
X
20.07.2014
Интервју со Дончо Герасимовски, поранешен директор на Државниот завод за статистика.
Видео

Видео Интервју со Дончо Герасимовски

Интервју со Дончо Герасимовски, поранешен директор на Државниот завод за статистика.
Видео

Видео Интервју со Миле Бошков

Интервју со Миле Бошков, претседател на Бизнис конфедерацијата на Македонија
Видео

Видео Интервју со Љубомир Фрчкоски

Интервју со Љубомир Фрчкоски, универзитетски професор, поранешен министер во владите на СДСМ и претседателски кандидат на оваа партија на изборите во 2009 година.
Видео

Видео Интервју со Ралф Брет

Интервју со Ралф Брет, амбасадор на ОБСЕ во Република Македонија
Видео

Видео Интервју со Андреј Жерновски

Интервју со градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски
Видео

Видео Интервју со Јуриј Гончарук

Интервју со амбасадорот на Украина во Македонија, Јуриј Гончарук
Видео

Видео Интервју со Антонио Милошоски

Интервју со Антонио Милиошоски, пратеник и поранешен министер за надворешни работи
Видео

Видео Интервју со Димитар Богов

Интервју со Димитар Богов, гувернер на Народната банка на Република Македонија
Видео

Видео Интервју со Петар Гошев

Интервју со Петар Гошев, поранешен гувернер на Народната банка на Република Македониј.а
Видео

Видео Интервју со Мариет Схурман

Интервју со амбасадорката на Холандија во Македонија, Мариет Схурман.
Видео

Видео Интервју со Иџет Мемети

Интервју со Иџет Мемети, Народен правобранител на Република Македонија
Видео

Видео Интервју со Константин Димитров

Интервју со Константин Димитров, професор на Машински факултет во Скопје и претседател на Центарот за енергетска ефикасност.
Видео

Видео Интервју со Зоран Заев

Интервју со лидерот на СДСМ Зоран Заев.
Видео

Видео Интервју со Ермира Мехмети

Ермира Мехмети од ДУИ вели дека и во вториот круг од претседателските избори нема да поддржат ниту еден претседателски кандидат.
Видео

Видео Интервју со Методија Саздов

Интервју со Методија Саздов, претседател на невладината еколошка организација Македонски зелен центар
Видео

Видео Интервју со Крис Хеншо

Интервју со Крис Хеншо, директор на Националниот демократски институт во Македонија
Видео

Видео Интервју со Стево Пендаровски

Интервју со претседателскиот кандидат Стево Пендаровски
Видео

Видео Интервју со Илијаз Халими

Повиците за бојкот на изборите се во спротивност со демократските принципи, вели претседателскиот кандидат на ДПА, Илијаз Халими, во интервју за Радио Слободна Европа.
Видео

Видео Интервју со Зоран Поповски

Интервју со претседателскиот кандидат на ГРОМ, Зоран Поовски
Видео

Видео Интервју со Мендерес Кучи

Интервју со Мендерес Кучи, претседател на Стопанската комора на северозападна Македонија
Видео

Видео Интервју со Муса Џафери

Интревју со Муса Џафери, вицепремиер задолжен за спроведување на Рамковниот договор
Видео

Видео Интервју со Зоран Трајчевски

Интервју со Зоран Трајчевски, претседател на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги
Видео

Видео Интервју со Лоренс Оер

Интервју со Лоренс Оер, амбасадор на Франција во Македонија
Видео

Видео Интервју со Аиво Орав

Интервју со амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Аиво Орав
Видео

Видео Интервју со Никола Рилкоски

Интервју со претседателот на ДИК, Никола Рилкоски.
Видео

Видео Интервју со Бранко Раковец

Интервју со Бранко Раковец, амбасадор на Словенија во Македонија
Видео

Видео Интервју со Талат Џафери

Интервју со министерот за одбрана Талат Џафери
Видео

Видео Интервју со Али Ахмети

Интервју со Али Ахмети, претседател на ДУИ.
Видео

Видео Интервју со Ѓорѓи Јанчевски

Интервју со претседателот Здружението на банкарство, Ѓорѓи Јанчевски.
Видео

Видео Интервју со Андреј Жерновски

Интервју со Андреј Жерновски, градоначалник на Општина Центар.
Видео

Видео Интервју со Димитар Богов

Интервју со гувернерот на Народна банка на Република Македонија, Димитар Богов.
Видео

Видео Интервју со Мендух Тачи

Интервју со Мендух Тачи, претседател на ДПА.
Видео

Видео Интервју со Кристофер Ивон

Интервју со британскиот амбасадор во Македонија, Кристофер Ивон
Видео

Видео Интервју со Господин Петар

Интервју со Господин Петар, митрополит преспанско-пелагониски
Видео

Видео Интервју со Реис ул Улема Сулејман Реџепи

Интервју со Реис ул Улема Сулејман Реџепи, поглавар на Исламската верска заедница во Македонија.
Видео

Видео Интервју со Лоренс Оер

Интервју со Лоренс Оер, амбасадорка на Република Франција во Македонија.
Видео

Видео Интервју со Гордана Јанкулоска

Интервју со министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.
Видео

Видео Интервју со Андреј Жерновски

Интервју со Андреј Жерновски, градоначалник на општина Центар.
Видео

Видео Интервју со Денко Малески

Интервју со Денко Малески, универзитетски професор и поранешен министер за надворешни работи.

Избор на уредникот

Слободна Европа на македонски

Хајд Парк

Море, езеро, планина? Граѓаните што ги анкетиравме велат дека или немаат пари за на одмор или оти нивниот прв избор е Грција - има море, а е најблиску и најевтино. Кој е вашиот избор за летување?

Море, езеро, планина? Граѓаните што ги анкетиравме велат дека или немаат пари за на одмор или оти нивниот прв избор е Грција - има море, а е најблиску и најевтино. Кој е вашиот избор за летување?

Погледни го видеото

Анкета

Анкети архива
itunes advert